Yandex Browser

İnternette Karşınıza Çıkan Yabancı Dildeki Sayfalara Fransız Kalmayın!
31 Temmuz 2017, 15:27

Yabancı dilde bir makale internette karşınıza çıktığında üzülerek kapatmanıza hiç gerek yok. Yabancı dil bilmeyen kullanıcılar için bu yazıları ve bilgileri anlamanın çok kolay bir çözümü var. Artık hiçbir makaleye Fransız kalmanıza gerek yok.

Çevirmenlerin yerini robotların alacağını konuşulması boşuna değil. Yapay zeka çevirisi oldukça ileri gitti. Tabii Star Wars filmindeki tercüman robot C3-PO kadar ileri henüz gidemesek de internette okuduğumuz bir metnin Türkçe diline çevrilmesini tabii ki mümkün kılabiliyoruz.

Yabancı bir gazetenin makalesinin birebir olmasa da genelini anlayabilecek ve çıkarımlar yapabilecek düzeyde tek tıklamayla çevirmek oldukça basit.

Yandex Browser’da bulunan sayfa, kelime, veya sözcük çevirisi özelliği sayesinde anlamadığınız herhangi bir yabancı dildeki sözcüğü hemen çevirebilirsiniz. Böylece siz de isterseniz her gün Times okuyabilir, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ne paylaşmış anlayabilir ve bunları öğrenebilirsiniz.

Artık arkadaş ortamlarında yabancı dil bilmeden ortama, konuya, muhabbete Fransız kalmanıza gerek yok. Yandex Çeviri tabanlı çeviri yapabilen ve bunu sadece tek tıklamayla halleden Yandex Browser ile yabancı dil engelini ortadan kaldırabilirsiniz.

Merak ettiğiniz yabancı dildeki metinlere tek tıklamayla Türkçe olarak ulaşmak için Yandex Browser'ı indirin. 

1 yorum
İnternet kotanızdan tasarruf etmenin turbo yolunu öğrenin!
30 Haziran 2017, 19:05

İnternet kotanızın çabucak bitmesi ve internet faturanızın ekstra yüklü gelmesi sizi çileden çıkarıyorsa bu yazı size çözüm olabilir. Video izlerken yavaş internetinizin olması canınızı oldukça sıkabilir. Siz de bu soruna teknolojik yöntemlerle çözüm bulabilirsiniz.

Diyelim sevdiğiniz bir diziyi internetten izliyorsunuz ve o anda sürekli duraklamalar ve takılmalar meydana geliyor. İnternetiniz yavaşlamıştır veya teknik bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda tarayıcınızda bulunan sihirli bir elin videonuzu çalıştırması aslında mümkün. Biz buna Yandex Browser Turbo Modu diyoruz!

İnternet hızınız düşükken devreye giren bu özel mod sayesinde videolarınızı kesintisiz izleyebilir, rahatça internette gezinebilirsiniz. Ayrıca internet kotanızında dostudur ve tasarruf sağlar.

Sadece masaüstünüzde değil mobil telefonunuzda 4.5G’ye bağlıyken de internette düşük kota tüketimi elde etmek için Turbo Modu kullanabilirsiniz. Özellikle yurt dışında veya tatile giderken Yandex Browser’ın Turbo Modu sayesinde binlerce liralık telefon faturasından da kurtulabilirsiniz.

Şunu da belirtmeliyiz Turbo Modu’nun internet hızınızı arttırmaz. Turbo Modu özel teknolojisi sayesinde sayfalar yüklenirken görselleri sıkıştırarak yüklemeyi hızlandırır Turbo Modu açıkken internet kotanızdan ve sayfa hızını açış süresinden tasarruf edersiniz.

Yandex Browser Turbo Modu oldukça kullanışlı ve kullanıcı dostu bir özellik. Siz de yolda veya evde internetsiz kalmam diyenlerdenseniz bu özelliğin olduğu Yandex Browser’ı kullanabilirsiniz.

Turbo Modu’na sahip, güvenli ve kullanıcı dostu tarayıcı Yandex Browser’ı buradan indirin.

Yandex Browser blog sayfasındaki diğer yazıları burada okuyun.

1 yorum
turbo modu,yandex browser
İnternette ilginizi çeken konular sizi bulsun istemez misiniz?
23 Haziran 2017, 11:38

Haber okumak, merak ettiğiniz bir konuda makale veya blog yazısı aramak internet kullanmamızın temel sebeplerinden biri oldu. Hem akıllı telefonlar hem de bilgisayarlarımızda güncel olayların nabzını tutmaya, sosyal medyada merak ettiğimiz kişileri, yerleri takip etmeye, en son dedikoduları öğrenmeye sıkı sıkıya bağlıyız! E haliyle de bilgi ve içerikleri hızlıca tüketir hale geldik. Peki bambaşka bir teknoloji olsa da tarayıcınızı açtığınızda ilgi duyduğunuz konuları önünüze getirse… Şahane olmaz mıydı? Kesinlikle evet!

Gezdiğiniz sitelerden sizin ilgi duyduğunuz konuların anlaşılması ve bu konularla ilgili içeriklerin yer aldığı yazıların size önerilmesi, sizin gözünüzden kaçan ama teknolojinin gözünden kaçmayan bir sistemin olması oldukça yararlı olurdu. Bilginin, haberin önümüze gelmesine çok alıştık. Bu içerik bombardımanından ziyade sizin gerçekten ilgi duyduğunuz içeriklerin önünüze gelmesi büyük nimet. Örneğin seyahat ve yeme-içme bloglarını, sitelerini takip etmeyi seviyorsunuz. Hatta belki kendi çapınızda da bir seyyah ve gurmesiniz. Son tatil rotalarını keşfeden bir yazı belki de sizin o yaz yapacağınız tatiliniz için size fikir veriyor. O zaman size özel içeriklere, fotoğraf galerine, haberlere ihtiyacınız var.

İnternet kolaylıklar dünyasıysa bu teknoloji de sizin için önemli bir kolaylık. Artık ilgi duyduğumuz konuları tek tek aramaya bile gerek yok. Yapay zeka teknolojisiyle, zaten sizin gezdiğiniz siteleri belirleyip, özel algoritmasıyla süzgeçten geçirip benzer içerikleri sizin önünüze sunan bir sistem zaten var. İlginizi çeken konularla ilgili videoları, haberleri, makaleleri, kısacası internette sizin ilgi alanınıza uyan tüm içerikleri önünüze getiren bir teknoloji bu. Sizin neyi sevdiğinizi en yakınlarınızdan bile daha iyi anlayıp kendisine öğreten,sizin aradıklarınızı siz tarayıcınızı açar açmaz önünüze sunan bir servis; Yandex Zen.

Ziyaret ettiğiniz sayfalar ve belirttiğiniz özelliklere göre tarayıcınızı kişiselleştiren bu yapay zeka teknolojisi sayesinde ilgi duyduğunuz alanlardaki sizin belki de hiç göremeyeceğiniz içerikleri elde edebilirsiniz.

İhtiyacınız olan kaliteli içerik akışını daha tarayıcınızı açar açmaz elde edebilirsiniz. Yandex Zen ile kişiselleştirilmiş yayın akışından beslenerek ilgi duyduğunuz konular hakkında daha kolay ve hızlı biçimde bilgi edinirsiniz. Evet, internet işte şimdi size özel!

Yandex Zen'li, kaliteli ve güvenli tarayıcı Yandex Browser’ı indirmek için buraya tıklayın.

Yandex Browser blog sayfasındaki diğer yazıları buradan okuyun.

1 yorum
Bilgisayara Bakarken Gözlerinizin Yorulmasını Engellemek Aslında Sizin Elinizde
1 Haziran 2017, 16:10

Bilgisayar ve akıllı telefon kullanmanın vücudumuza verdiği çeşitli zararlar var, belki de en çok şikayet edilen konu gözlerimizi yorması. Annelerimizin de hep uyardığı gibi “yakından sürekli bir ekrana bakmak” gözlerimizi rahatsız eder. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmış ve doktorların da bizleri uyardığı bir konu; yine de hiçbirimiz akıllı telefonlarımızdan ve bilgisayarlarımızdan vazgeçemeyiz değil mi? O zaman gözlerimizi yormamak için çeşitli uygulamalar ve önlemler alabiliriz.

Özellikle tüm gün bilgisayarda çalışan insanların şikayetçi olduğu, göz kuruluğu, ekranın ışığının uzun süre sonunda gözünü rahatsız etmesi, yazı tipinin gözü yorması gibi konular tarayıcıların da çeşitli düzenlemeler yapmasını sağladı. Çok renkli arka planlardan, küçük yazı tipinden, aşırı reklam uygulamaları gibi tüm gereksiz öğelerden birkaç tıkla kurtulmak da oldukça kolaylaştı.

Gözlerinizi korumak için neler yapabilirsiniz?

Ekstra bir ekran koruyucu satın alarak ekranınıza taktırabilirsiniz. Böylece ekranınızın parlaklığını bir nebze de olsa azaltırsınız. Bunun yanı sıra gözlerinizi gün içinde dinlendirebilirsiniz. Göz doktoruna gidip koruyucu bir gözlük de takmayı deneyebilirsiniz. Bunlar ekstra masraf ve uğraş gerektirecektir ama birer çözüm olabilir.

Gözlerinizi korusanız da konsantrasyonunuzu bozan ve sizi rahatsız eden reklamlardan kurtulmanız mümkün olmayabilir.

Bu durumda Yandex Browser’ın okuma modunu kullanabilirsiniz. Yandex Browser girilen sayfada tarayıcının okuma moduna ihtiyacı olup olmadığını otomatik algılıyor. Görüntülenen web sayfası uzun bir metin içerdiğinde tarayıcının adres satırında, URL adresinin solunda ilgili modu çalıştırma butonu otomatik görüntüleniyor.

Kullanıcılar sayfadaki metni rahatça okumak için yazı tipini büyütebiliyor veya daha sade görünecek şekilde değiştirebiliyor. Karanlıkta okumayı kolaylaştırmak için tarayıcı ayarlarını, koyu renkli arka planda açık renk harfler olarak ayarlamak da mümkün.  

Yandex Browser’ın okuma modu, Protect güvenlik teknolojisi, çeviri desteği ve diğer özelliklerinden faydalanarak daha temiz ve güvenli bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz. Sağlığınızı ve güvenliğinizi internetteyken de düşünmeye devam edin.

 Yandex Browser’ın okuma modunun faydalanmak için tıklayın ve indirin.

Yandex Browser hakkındaki diğer yazıları buradan okuyun.

2 yorum
yandex browser,okuma modu,sağlık,göz sağlığı,internet
Siber saldırılardan kolay korunma yöntemleri
29 Mayıs 2017, 20:02

Dünyada hızla yayılarak pek çok ülkede yüzlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry adlı virüs, internette güvenlik konusunu ve siber saldırılardan korunma yöntemlerini yeniden gündeme getirdi. Türkiye’de WannaCry’dan etkilendi ancak WannaCry’ın yanı sıra özellikle Türkiye odaklı Bankbot isimli truva atı da Türk kullanıcılarının bilgilerine ulaşmaya çalışıyor!

Görüldüğü üzere bilişim yoluyla yapılan dolandırıcılık faaliyetleri çeşitli şekillerde hem masaüstü bilgisayarınızı hem de mobil telefonunuzu hedefliyor. Bu durum kötü amaçlı yazılımlardan korunma yollarını yeniden gündeme getirirken kullanıcılar hem güvenlik önlemlerine sahip hem de ulaşılabilir uygulamalara ihtiyaç duyuyor.

İnternet kullanıcılarının herhangi ek maliyet yoluna başvurmadan sadece tarayıcılarının kabiliyetleriyle tehlikelere karşı önlem alabilmeleri mümkün.

Tarayıcınızın indirilen dosyalarda virüs olup olmadığını kontrol etmesi, girdiğiniz sayfanın internet korsanlarının hazırladığı bir kopya değil de gerçek bir sayfa olduğunu anlaması ve şifrenizi bankacılık işlemleri yapılan sayfalarda ekstra biçimde koruması bile tehlikelere karşı önlem almanızı sağlar.

Yandex Browser’da bulunan Protect teknolojisinin siber saldırılardan kaynaklanan e-dolandırıcılığa karşı pek çok önlemi var. “Korumalı çalışma modu”, banka veya ödeme sistemi sitelerindeki işlemlerde güvenlik denetimini arttırıyor. “Güvenli WiFi bağlantısı”, halka açık WiFi ağlarından aktarılan bilgileri koruyor. “Şifre koruması”, kullanıcıların üzerinde şifre girdiği sitelerin gerçek bir site olup olmadığını kontrol ediyor. Bunun yanı sıra Yandex Browser, indirilmek istenen dosyada tehlike algıladığında Protect teknolojisi dosyayı karantinaya alıyor ve şüpheli dosya hiçbir programda açılmıyor. “Banka kartı koruması”, şüpheli web sitelerinde banka kartıyla ödeme yapmak için harekete geçen kullanıcıyı uyarıyor. Ziyaret edilen sitenin kötü amaçlı bir kod barındırması olasılığında ise özel bir güvenlik duvarı etkinleşiyor. İnterneti sürekli tarayarak indeksleyen Yandex, her gün zararlı kod içermesi ihtimaline karşı milyonlarca web sayfasını denetliyor.

Sadece Yandex Browser kullanarak siber saldırılara karşı önlem alabilir, sosyal medya şifrelerinizin korunmasından cihazınıza truva atı sızdırabilecek kopya web sitelerine karşı uyarıda bulunmaya kadar pek çok güvenlik önlemi ücretsiz olarak Yandex Browser’da.

Güvenli internet deneyimine bir adım daha yaklaşmak için Yandex Browser’ı buradan indirin.

Yandex Browser blog yazıları buradan okuyun.

1 yorum
yandex browser,wannacry,güvenli tarayıcı
Sosyal medya kullanırken şifrenize dikkat edin!
22 Mayıs 2017, 12:12

Sosyal medya kullanırken dikkat edileceklerin en başında sosyal medya hesaplarımızın şifre güvenliği geliyor. Bu yazıda Yandex Browser ile sosyal medya şifrelerinizi nasıl koruyabileceğinizi anlatıyoruz.

Beş sitede tek şifre mi? İyi düşünün!

“Phishing” denen yöntemle internet korsanları kullanıcı şifrelerini öğrenmek sahte web siteleri hazırlayarak pusuya yatar ve kullanıcının bu sitede şifresini girmesini bekler. Kullanıcı şifresini bu sahte sayfada girdiğinde şifre korsanların eline geçmiş olur! Aynı şifreyi kullanıyorsanız tek seferde tüm sosyal medya hesaplarınız hacklenmiş olur.

Siz farkında olmazsınız ama farklı sitelerde aynı şifrenin kullanılması ciddi bir güvenlik sorunu oluşturur. HTTP türü sitede kullanılan şifre internet üzerinden şifrelenmeden aktarıldığı için internet korsanları tarafından kolayca öğrenilebilir, daha sonra HTTPS türü sitedeki kişisel bilgilerinizi çalmak için kullanılabilir.

Yandex Browser’ın Akıllı Satır’ında görüntülenen uyarı simgesi aynı şifreyi birden fazla sitede kullanmak istediğinizi doğrulamanızı ister. Tarayıcınız Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarınıza sizden teyit almadan şifrenizin tamamını girmenizi engeller.

Belirlediğiniz siteler özel koruma altında

Yandex Browser Facebook ve Twitter gibi popüler sitelerde kullanılan şifreleri özel bir koruma altına alır. Önemli siteler listesi tarayıcı tarafından otomatik olarak hazırlanır fakat dilerseniz ayarlar bölümünden bu listeye sizin için önemli olan siteleri de ekleyebilirsiniz.

Basit şifreler aslında o kadar da basit değil

Önemli siteler listesinin şifreleri Yandex Browser'da “hash” şeklinde kaydedilerek saklanır.

"Kriptografik hashleme" işlemi sayesinde hatırlaması kolay şifreniz neredeyse bilinmesi imkansız bir simge dizisine dönüştürülür. Örneğin “hello” şeklinde bir şifre kriptografik hashleme sonucunda

2cf24dba5fb0a30e26e83b2ac5b9e29e1b161e5c1fa7425e73043362938b9824” şeklinde görünecektir.

Kısacası internet korsanlarının büyük ve küçük harflerden, rakamlardan ve özel karakterlerden oluşan altı haneli bir şifrenin gerçek versiyonunu tespit etmek için 100 yıldan fazla bir süreye ihtiyacı olacaktır!

Şifre deyip geçmeyin, karmaşık şifrelerin bile çeşitli yöntemlerle internet korsanları tarafından ele geçirilme ihtimali vardır. Sosyal medya kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli, hatta belki altın kural için ekstra güvenlik önlemleri alın.

Sosyal medyada şifrelerinin güvenliğini arttırabilmek için Yandex Browser'ı buradan indirin.

Yandex Browser blog sayfasındaki diğer yazıları burada okuyun.

1 yorum
sosyal medya,güvenlik,tarayıcı,yandex browser,protect
Basit Önlemlerle İnternette Güvenli Alışveriş
4 Mayıs 2017, 17:29

İnternette alışveriş yaparken güvende olduğunuzu bilmek oldukça önemli. Para ödeyerek satın alabileceğiniz güvenlik önlemleri var ancak para ödemek yerine sadece tarayıcınızı değiştirerek bir dizi güvenlik önlemini tek işlemde alabilirsiniz. Bu belki de daha önceden bilmediğiniz bir yöntem olabilir ama internette güvenli alışveriş için tarayıcınızın güvenlik özellikleri büyük önem taşır. internette alışveriş yaparken Yandex Browser’ın Protect teknolojisiyle tüm ödeme bilgilerinizi ve şifrelerinizi güvende tutabilirsiniz. Gelin Protect teknolojisinin özelliklerine yakından göz atalım.

Korumalı çalışma modu ile uzantıları ve güvenlik sertifikalarını denetler

Evinizin güvenliğini arttırmak için aldığınız önlemleri düşünün. Kapı kilidi haricinde belki asma kilit taktırır ve tehlikelere karşı 2 aşamalı ve caydırıcı bir güvenlik önlemi almış olursunuz değil mi? İşte Yandex Browser da internette bir ödeme sayfasına geçtiğinizde korumalı çalışma modunu başlatarak benzer bir uygulamayı tarayıcınız için devreye alır. Kullanıcı girişi için gerekli güvenli uzantıları hariç olmak üzere yüklü olan tüm uzantıları devre dışı bırakılır ve ödeme yaptığınız sayfanın güvenlik sertifikası da normalden daha sıkı bir işleme göre kontrol edilir. Böylece kimlik ve ödeme bilgileriniz koruma altına alınır.

Güvenli WiFi bağlantısıyla sizi koruması altına alır

Ev örneğinden devam edersek hırsızlara karşı kapı kilidi ve asma kilit haricinde bir de alarm takar ve görünmez bir güvenlik önlemi alırsınız. Benzer bir önlemi de Protect teknolojisi uygular. İnternetten alışveriş yaptınız, sepetinizdekileri satın alacaksınız. Bu esnada halka açık, korumasız bir ağa bağlıysanız internet korsanları bilgilerinizi iştahla bekliyor olabilir. Bu durumda Yandex Browser kullanırsanız tarayıcınız girdiğiniz bilgileri özel korumalı bir Yandex sunucusundan geçirerek şifreler, bilgileriniz emin ellerde, güvende kalır. Halka açık ağlarda tarayıcınız Yandex Browser olursa ekstra bir güvenlik duvarı elde edersiniz.

Şifrelerinizi özenle korur

Başka bir sitede kullandığınız şifrenizi internette alışveriş yaptığınız sitede veya banka bilgilerinizi gireceğiniz sayfada kullanmak istediğinizde Protect, şifre girilmeden önce size uyarı mesajı gösterir. Böylece Facebook şifrenizi internet bankacılığına girerken veya bir alışveriş sitesinde hesap açarken kullandığınızı fark edersiniz; doğum tarihinizi içermeyen, daha güvenli ve farklı bir şifre oluşturursunuz.

İndirdiğiniz dosyalarda virüs olup olmadığını kontrol eder

Yandex Browser’ın Protect teknolojisi ile antivirüs kontrolü daha dosya indirilirken başlar. Protect, olası tehlikeye dair verileri özel Yandex sunucusuna göndererek hızlıca kontrol eder. Bu aşamayı X-ray cihazına benzetebiliriz. X-ray cihazından geçirilen eşyaların içinde yasaklanmış ve tehlikeli aletler olup olmadığını nasıl anlaşılıyorsa Yandex sunucusundaki antivirüs bulutu da dosyanın bir nevi röntgenini çeker ve size bilgi verir. Siz de o dosyanın indirilmesini iptal edersiniz. İnternetten alışveriş yaparken virüs olmayan, tertemiz bir bilgisayardan “şifrem çalınır mı” korkusu olmadan işleminizi yaparsınız. İnternet korsanları ödeme bilgilerinize ve şifrelerinize erişemez.

Kredi kartı bilgilerinizi özel bir korumaya alır

Alışveriş yaptınız ve kredi kartı bilgilerinizi gireceksiniz. Yandex Browser’ın Protect teknolojisi sizin bir banka kartı numarasını girdiğinizi anlar. Protect verilerine göre tehlikeli bir durum oluşturuyorsa bilgileri girmenizi engellemek için sizi mesajla uyarır. Siz de bir terslik olduğunu anlarsınız ve kredi kartı bilgilerinizi güvende tutmuş olursunuz.

Virüslü sitelere girmenizi engeller

İnternet korsanları özellikle alışveriş sitelerinin birer kopyasını oluşturarak sizi yanıltmaya ve kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmeye çalışır. Yandex Browser Protect özelliğiyle bu tip web sitelerinin güvenlik açıklarını algılayarak size bir uyarı mesajı gösterir. Böylece alışveriş yapacağınız sitenin gerçek ve güvenli bir site olup olmadığını hemen anlarsınız. Kısacası tehlikeyi önceden sezerek size farkındalık yaratır ve sizi binlerce liralık zarardan kurtarmış olur.

İnternette alışveriş yaparken içinizin rahat olması için Yandex Browser’ı buradan indirin. 

3 yorum
yandex browser,güvenli tarayıcı,online alışveriş