Yandex Browser

Bilgisayara Bakarken Gözlerinizin Yorulmasını Engellemek Aslında Sizin Elinizde

Bilgisayar ve akıllı telefon kullanmanın vücudumuza verdiği çeşitli zararlar var, belki de en çok şikayet edilen konu gözlerimizi yorması. Annelerimizin de hep uyardığı gibi “yakından sürekli bir ekrana bakmak” gözlerimizi rahatsız eder. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmış ve doktorların da bizleri uyardığı bir konu; yine de hiçbirimiz akıllı telefonlarımızdan ve bilgisayarlarımızdan vazgeçemeyiz değil mi? O zaman gözlerimizi yormamak için çeşitli uygulamalar ve önlemler alabiliriz.

Özellikle tüm gün bilgisayarda çalışan insanların şikayetçi olduğu, göz kuruluğu, ekranın ışığının uzun süre sonunda gözünü rahatsız etmesi, yazı tipinin gözü yorması gibi konular tarayıcıların da çeşitli düzenlemeler yapmasını sağladı. Çok renkli arka planlardan, küçük yazı tipinden, aşırı reklam uygulamaları gibi tüm gereksiz öğelerden birkaç tıkla kurtulmak da oldukça kolaylaştı.

Gözlerinizi korumak için neler yapabilirsiniz?

Ekstra bir ekran koruyucu satın alarak ekranınıza taktırabilirsiniz. Böylece ekranınızın parlaklığını bir nebze de olsa azaltırsınız. Bunun yanı sıra gözlerinizi gün içinde dinlendirebilirsiniz. Göz doktoruna gidip koruyucu bir gözlük de takmayı deneyebilirsiniz. Bunlar ekstra masraf ve uğraş gerektirecektir ama birer çözüm olabilir.

Gözlerinizi korusanız da konsantrasyonunuzu bozan ve sizi rahatsız eden reklamlardan kurtulmanız mümkün olmayabilir.

Bu durumda Yandex Browser’ın okuma modunu kullanabilirsiniz. Yandex Browser girilen sayfada tarayıcının okuma moduna ihtiyacı olup olmadığını otomatik algılıyor. Görüntülenen web sayfası uzun bir metin içerdiğinde tarayıcının adres satırında, URL adresinin solunda ilgili modu çalıştırma butonu otomatik görüntüleniyor.

Kullanıcılar sayfadaki metni rahatça okumak için yazı tipini büyütebiliyor veya daha sade görünecek şekilde değiştirebiliyor. Karanlıkta okumayı kolaylaştırmak için tarayıcı ayarlarını, koyu renkli arka planda açık renk harfler olarak ayarlamak da mümkün.  

Yandex Browser’ın okuma modu, Protect güvenlik teknolojisi, çeviri desteği ve diğer özelliklerinden faydalanarak daha temiz ve güvenli bir internet deneyimi yaşayabilirsiniz. Sağlığınızı ve güvenliğinizi internetteyken de düşünmeye devam edin.

 Yandex Browser’ın okuma modunun faydalanmak için tıklayın ve indirin.

Yandex Browser hakkındaki diğer yazıları buradan okuyun.