Yandex Browser

Basit Önlemlerle İnternette Güvenli Alışveriş

İnternette alışveriş yaparken güvende olduğunuzu bilmek oldukça önemli. Para ödeyerek satın alabileceğiniz güvenlik önlemleri var ancak para ödemek yerine sadece tarayıcınızı değiştirerek bir dizi güvenlik önlemini tek işlemde alabilirsiniz. Bu belki de daha önceden bilmediğiniz bir yöntem olabilir ama internette güvenli alışveriş için tarayıcınızın güvenlik özellikleri büyük önem taşır. internette alışveriş yaparken Yandex Browser’ın Protect teknolojisiyle tüm ödeme bilgilerinizi ve şifrelerinizi güvende tutabilirsiniz. Gelin Protect teknolojisinin özelliklerine yakından göz atalım.

Korumalı çalışma modu ile uzantıları ve güvenlik sertifikalarını denetler

Evinizin güvenliğini arttırmak için aldığınız önlemleri düşünün. Kapı kilidi haricinde belki asma kilit taktırır ve tehlikelere karşı 2 aşamalı ve caydırıcı bir güvenlik önlemi almış olursunuz değil mi? İşte Yandex Browser da internette bir ödeme sayfasına geçtiğinizde korumalı çalışma modunu başlatarak benzer bir uygulamayı tarayıcınız için devreye alır. Kullanıcı girişi için gerekli güvenli uzantıları hariç olmak üzere yüklü olan tüm uzantıları devre dışı bırakılır ve ödeme yaptığınız sayfanın güvenlik sertifikası da normalden daha sıkı bir işleme göre kontrol edilir. Böylece kimlik ve ödeme bilgileriniz koruma altına alınır.

Güvenli WiFi bağlantısıyla sizi koruması altına alır

Ev örneğinden devam edersek hırsızlara karşı kapı kilidi ve asma kilit haricinde bir de alarm takar ve görünmez bir güvenlik önlemi alırsınız. Benzer bir önlemi de Protect teknolojisi uygular. İnternetten alışveriş yaptınız, sepetinizdekileri satın alacaksınız. Bu esnada halka açık, korumasız bir ağa bağlıysanız internet korsanları bilgilerinizi iştahla bekliyor olabilir. Bu durumda Yandex Browser kullanırsanız tarayıcınız girdiğiniz bilgileri özel korumalı bir Yandex sunucusundan geçirerek şifreler, bilgileriniz emin ellerde, güvende kalır. Halka açık ağlarda tarayıcınız Yandex Browser olursa ekstra bir güvenlik duvarı elde edersiniz.

Şifrelerinizi özenle korur

Başka bir sitede kullandığınız şifrenizi internette alışveriş yaptığınız sitede veya banka bilgilerinizi gireceğiniz sayfada kullanmak istediğinizde Protect, şifre girilmeden önce size uyarı mesajı gösterir. Böylece Facebook şifrenizi internet bankacılığına girerken veya bir alışveriş sitesinde hesap açarken kullandığınızı fark edersiniz; doğum tarihinizi içermeyen, daha güvenli ve farklı bir şifre oluşturursunuz.

İndirdiğiniz dosyalarda virüs olup olmadığını kontrol eder

Yandex Browser’ın Protect teknolojisi ile antivirüs kontrolü daha dosya indirilirken başlar. Protect, olası tehlikeye dair verileri özel Yandex sunucusuna göndererek hızlıca kontrol eder. Bu aşamayı X-ray cihazına benzetebiliriz. X-ray cihazından geçirilen eşyaların içinde yasaklanmış ve tehlikeli aletler olup olmadığını nasıl anlaşılıyorsa Yandex sunucusundaki antivirüs bulutu da dosyanın bir nevi röntgenini çeker ve size bilgi verir. Siz de o dosyanın indirilmesini iptal edersiniz. İnternetten alışveriş yaparken virüs olmayan, tertemiz bir bilgisayardan “şifrem çalınır mı” korkusu olmadan işleminizi yaparsınız. İnternet korsanları ödeme bilgilerinize ve şifrelerinize erişemez.

Kredi kartı bilgilerinizi özel bir korumaya alır

Alışveriş yaptınız ve kredi kartı bilgilerinizi gireceksiniz. Yandex Browser’ın Protect teknolojisi sizin bir banka kartı numarasını girdiğinizi anlar. Protect verilerine göre tehlikeli bir durum oluşturuyorsa bilgileri girmenizi engellemek için sizi mesajla uyarır. Siz de bir terslik olduğunu anlarsınız ve kredi kartı bilgilerinizi güvende tutmuş olursunuz.

Virüslü sitelere girmenizi engeller

İnternet korsanları özellikle alışveriş sitelerinin birer kopyasını oluşturarak sizi yanıltmaya ve kredi kartı bilgilerinizi ele geçirmeye çalışır. Yandex Browser Protect özelliğiyle bu tip web sitelerinin güvenlik açıklarını algılayarak size bir uyarı mesajı gösterir. Böylece alışveriş yapacağınız sitenin gerçek ve güvenli bir site olup olmadığını hemen anlarsınız. Kısacası tehlikeyi önceden sezerek size farkındalık yaratır ve sizi binlerce liralık zarardan kurtarmış olur.

İnternette alışveriş yaparken içinizin rahat olması için Yandex Browser’ı buradan indirin.