Yandex Browser

Siber saldırılardan kolay korunma yöntemleri

Dünyada hızla yayılarak pek çok ülkede yüzlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry adlı virüs, internette güvenlik konusunu ve siber saldırılardan korunma yöntemlerini yeniden gündeme getirdi. Türkiye’de WannaCry’dan etkilendi ancak WannaCry’ın yanı sıra özellikle Türkiye odaklı Bankbot isimli truva atı da Türk kullanıcılarının bilgilerine ulaşmaya çalışıyor!

Görüldüğü üzere bilişim yoluyla yapılan dolandırıcılık faaliyetleri çeşitli şekillerde hem masaüstü bilgisayarınızı hem de mobil telefonunuzu hedefliyor. Bu durum kötü amaçlı yazılımlardan korunma yollarını yeniden gündeme getirirken kullanıcılar hem güvenlik önlemlerine sahip hem de ulaşılabilir uygulamalara ihtiyaç duyuyor.

İnternet kullanıcılarının herhangi ek maliyet yoluna başvurmadan sadece tarayıcılarının kabiliyetleriyle tehlikelere karşı önlem alabilmeleri mümkün.

Tarayıcınızın indirilen dosyalarda virüs olup olmadığını kontrol etmesi, girdiğiniz sayfanın internet korsanlarının hazırladığı bir kopya değil de gerçek bir sayfa olduğunu anlaması ve şifrenizi bankacılık işlemleri yapılan sayfalarda ekstra biçimde koruması bile tehlikelere karşı önlem almanızı sağlar.

Yandex Browser’da bulunan Protect teknolojisinin siber saldırılardan kaynaklanan e-dolandırıcılığa karşı pek çok önlemi var. “Korumalı çalışma modu”, banka veya ödeme sistemi sitelerindeki işlemlerde güvenlik denetimini arttırıyor. “Güvenli WiFi bağlantısı”, halka açık WiFi ağlarından aktarılan bilgileri koruyor. “Şifre koruması”, kullanıcıların üzerinde şifre girdiği sitelerin gerçek bir site olup olmadığını kontrol ediyor. Bunun yanı sıra Yandex Browser, indirilmek istenen dosyada tehlike algıladığında Protect teknolojisi dosyayı karantinaya alıyor ve şüpheli dosya hiçbir programda açılmıyor. “Banka kartı koruması”, şüpheli web sitelerinde banka kartıyla ödeme yapmak için harekete geçen kullanıcıyı uyarıyor. Ziyaret edilen sitenin kötü amaçlı bir kod barındırması olasılığında ise özel bir güvenlik duvarı etkinleşiyor. İnterneti sürekli tarayarak indeksleyen Yandex, her gün zararlı kod içermesi ihtimaline karşı milyonlarca web sayfasını denetliyor.

Sadece Yandex Browser kullanarak siber saldırılara karşı önlem alabilir, sosyal medya şifrelerinizin korunmasından cihazınıza truva atı sızdırabilecek kopya web sitelerine karşı uyarıda bulunmaya kadar pek çok güvenlik önlemi ücretsiz olarak Yandex Browser’da.

Güvenli internet deneyimine bir adım daha yaklaşmak için Yandex Browser’ı buradan indirin.

Yandex Browser blog yazıları buradan okuyun.