Yandex Browser

Sosyal medya kullanırken şifrenize dikkat edin!

Sosyal medya kullanırken dikkat edileceklerin en başında sosyal medya hesaplarımızın şifre güvenliği geliyor. Bu yazıda Yandex Browser ile sosyal medya şifrelerinizi nasıl koruyabileceğinizi anlatıyoruz.

Beş sitede tek şifre mi? İyi düşünün!

“Phishing” denen yöntemle internet korsanları kullanıcı şifrelerini öğrenmek sahte web siteleri hazırlayarak pusuya yatar ve kullanıcının bu sitede şifresini girmesini bekler. Kullanıcı şifresini bu sahte sayfada girdiğinde şifre korsanların eline geçmiş olur! Aynı şifreyi kullanıyorsanız tek seferde tüm sosyal medya hesaplarınız hacklenmiş olur.

Siz farkında olmazsınız ama farklı sitelerde aynı şifrenin kullanılması ciddi bir güvenlik sorunu oluşturur. HTTP türü sitede kullanılan şifre internet üzerinden şifrelenmeden aktarıldığı için internet korsanları tarafından kolayca öğrenilebilir, daha sonra HTTPS türü sitedeki kişisel bilgilerinizi çalmak için kullanılabilir.

Yandex Browser’ın Akıllı Satır’ında görüntülenen uyarı simgesi aynı şifreyi birden fazla sitede kullanmak istediğinizi doğrulamanızı ister. Tarayıcınız Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarınıza sizden teyit almadan şifrenizin tamamını girmenizi engeller.

Belirlediğiniz siteler özel koruma altında

Yandex Browser Facebook ve Twitter gibi popüler sitelerde kullanılan şifreleri özel bir koruma altına alır. Önemli siteler listesi tarayıcı tarafından otomatik olarak hazırlanır fakat dilerseniz ayarlar bölümünden bu listeye sizin için önemli olan siteleri de ekleyebilirsiniz.

Basit şifreler aslında o kadar da basit değil

Önemli siteler listesinin şifreleri Yandex Browser'da “hash” şeklinde kaydedilerek saklanır.

"Kriptografik hashleme" işlemi sayesinde hatırlaması kolay şifreniz neredeyse bilinmesi imkansız bir simge dizisine dönüştürülür. Örneğin “hello” şeklinde bir şifre kriptografik hashleme sonucunda

2cf24dba5fb0a30e26e83b2ac5b9e29e1b161e5c1fa7425e73043362938b9824” şeklinde görünecektir.

Kısacası internet korsanlarının büyük ve küçük harflerden, rakamlardan ve özel karakterlerden oluşan altı haneli bir şifrenin gerçek versiyonunu tespit etmek için 100 yıldan fazla bir süreye ihtiyacı olacaktır!

Şifre deyip geçmeyin, karmaşık şifrelerin bile çeşitli yöntemlerle internet korsanları tarafından ele geçirilme ihtimali vardır. Sosyal medya kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli, hatta belki altın kural için ekstra güvenlik önlemleri alın.

Sosyal medyada şifrelerinin güvenliğini arttırabilmek için Yandex Browser'ı buradan indirin.

Yandex Browser blog sayfasındaki diğer yazıları burada okuyun.