Yandex.Zen

Not. Bu bölümde Zen ayarları açıklanmaktadır. Yazarların ve yayıncıların Yandex.Zen platformuyla çalışması ayrı bir Yardım bölümünde açıklanmaktadır.

Zen, ilgi alanlarınıza giren içeriği kişisel yayın akışına toplayan bir Yandex servisidir. Haberler, makaleler, videolar, blog yazıları gibi içeriklerin tümünü siteden siteye herhangi bir arama yapmaya gerek kalmadan Zen'de bulabilirsiniz.

Yayın akışınızı kişiselleştirmek için Yandex.Zen ilgi alanlarınız hakkında bilgi toplar. Fakat bu kişiselleştirme işlemi Yandex'te oturumunuz devam ettiği sürece yapılabilir. Yandex.Zen'e farklı cihazlardan erişebilmek için bu cihazlarda kullanıcı girişiniz için aynı hesabı kullanmanız gerekir. Böylelikle yayın akışınız ilgi alanlarınıza daha çabuk uyarlanır.

 1. Yandex.Zen nasıl çalışır?
 2. Yandex.Zen'in ilgi alanlarına göre uyarlanması
 3. Yorum yönetimi
 4. Yayın akışının devre dışı bırakılması ve yeniden etkinleştirilmesi
 5. Yandex.Zen ile ilgili sorunlar

Yandex.Zen nasıl çalışır?

Not. Bilgisayar için Yandex Browser ile entegre olan Yandex.Zen aynı zamanda iPhone, iPad ve Android tabanlı akıllı telefonlar ile tablet bilgisayarlar için mobil tarayıcıyla da eşitlenebilir. Yandex.Zen'i mobil cihazınızdaki tarayıcıda ayarlama konusunda bilgi almak için ilgili Yardım bölümüne başvurun.

Yandex.Zen'in öneri mekanizması ilgi alanlarınızı analiz ederek bunlara uygun bir yayın akışı oluşturur. Abonelikler, değerlendirmeler ve engellemeler olmak üzere, yayın akışınızla etkileşiminiz ve ayrıca arama sorgularınız, tarama geçmişiniz ve internetteki tercihleriniz hakkında diğer bilgiler analiz edilir. Bu kişisel veriler anonim olarak saklandığı için gizlilik konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Sonuç olarak, henüz ziyaret edemediğiniz sitelerden gelen içerik de dahil olmak üzere size özel bir öneri seçkisi ortaya çıkar. İlgi duyduğunuz konular değiştikçe yayın akışınız kısa bir süre sonra yeni tercihlerinize uyarlanır.

Öneriler, yeni bir sekme açıldığında ekranda görüntülenir. Daha fazla öneriyi görmek için öneri şeridinizi sonuna kadar aşağıya doğru kaydırın.

Yayın akışını yenilemek için, Yandex.Zen sekmesinde Yeni yayınlar butonuna tıklayın veya F5 tuşuna basın.

Yandex.Zen'in ilgi alanlarına göre uyarlanması

İnternette okuduğunuz yayınları analiz eden Zen size önerilen yayın akışını ilgi alanlarınıza uygun hale getirir. Yandex servislerini sık sık kullanmıyorsanız bu işlem normalde 1-2 hafta sürer. Yayın akışınızın ilgi alanlarınıza uyarlanmasını hızlandırmak için:

Yayın akışınızda daha fazla veya daha az görmek istediğiniz yayınları belirtebilirsiniz

Bunun için ve simgelerini kullanın. Bu simgelere tıklamanız, söz konusu yayın içeriğinin kalitesini değerlendirmenizi değil, sadece bu içeriği yayın akışınızda daha sık veya daha az görmek istediğinizi belirtmenizi sağlar.

İstediğiniz kanallara abone olabilir veya kanal aboneliklerinizi sonlandırabilirsiniz

Kanal, Yandex.Zen sitesinde bir yazar tarafından yürütülmektedir. Kanala abone olmak için;

 • yayın akışınıza girebilir,
 • istediğiniz yayına girip gerekli seçeneği işaretleyebilir,
 • Yandex.Zen sitesine girip Kanallar sekmesinde gerekli seçeneği işaretleyebilirsiniz.
Kanala aboneliğinizi sonlandırmak için Yandex.Zen sitesinde Abonelikler sekmesine girin. İstediğiniz kanalı açın ve Abonelikten çık butonuna tıklayın.

Belirli bir kanala abone olmanız bu kanalın tüm yayınlarının mutlaka yayın akışınıza dahil edileceği anlamına gelmez: Yandex.Zen söz konusu kanalın ilgi alanlarınıza uygunluğuna da bakarak alakasız yayınları filtreler. Ayrıca başka kanalların uygun konulardaki yayınları da yayın akışınıza eklemeye çalışır.

Görmek istemediğiniz kanalları engelleyebilirsiniz

İstenmeyen kanalı engelleyebilir veya Yandex.Zen yayınları için uygulanan koşulları ihlal eden kanalı şikayet edebilirsiniz. Bunu yapmak için:

 • yayın akışınıza girebilir,
 • istediğiniz yayına girip gerekli seçeneği işaretleyebilir,
 • Yandex.Zen sitesine girip Kanallar sekmesinde gerekli seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Engellenen kanalın yayınları yayın akışınızda artık gösterilmez. Kanalın engelini kaldırmak için Yandex.Zen sitesinin Kanallar sekmesinde ilgili ayarları yapın.

İstediğiniz konulara abone olabilir veya aboneliklerinizi sonlandırabilirsiniz

Tematik yayın akışı, bilgisayar oyunları veya evcil hayvanlar gibi belirli konularla ilgili olarak farklı kanallarda çıkan yayınların derlemesidir. Bir konuya abone olmak için:

 1. Yandex.Zen sitesini açın ve Kanallar sekmesine girin.
 2. Açılan pencerede arama satırına konu adını girin (örneğin “mizah” veya “kediler”). Açılan listeden istediğiniz konuyu seçin (konular listesi kanallar listesinin üstündedir).
 3. Konuyu açıp Abone ol butonuna tıklayın.

Konuya aboneliğinizi sonlandırmak için Yandex.Zen sitesinde Abonelikler sekmesine girin. İstediğiniz konuyu açın ve Abonelikten çık butonuna tıklayın.

Belirli bir konuya abone olmanız bu konudaki tüm yayınların mutlaka yayın akışınıza dahil edileceği değil, sadece Yandex.Zen'de seçtiğiniz konuda daha fazla yayının görüntüleneceği anlamına gelir.

Yorum yönetimi

Yandex'e kullanıcı girişi yaptıktan sonra Yandex.Zen'deki yazılar ve diğer yayınlar için yorum bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için kanala abone olmak zorunda değilsiniz.

Yorumlarla yapılan işlemler
 • yorum ekleme,
 • yorum silme,
 • yorumun yanıtlanması veya değerlendirilmesi,
 • yorum bağlantısını kopyalayıp e-posta veya sosyal ağ ile paylaşma,
 • yorumu şikayet etme.
Yorumlarla çalışma için uygulanan sınırlamalar
 • Yorumun maksimum uzunluğu: Boşluklar dahil en fazla 4000 karakter.
 • Yorumlarda görseller, web bağlantıları ve gelişmiş metin biçimlendirme özellikleri desteklenmez.
 • Daha önce oluşturulmuş yorumlar düzenlenemez.
 • Anlatı ve videolar için yorumların gönderilmesine izin verilmez.
 • İçeriği yayınlayan kişi yayınını yoruma kapattıysa yorumları ne görüntüleyebilir ne de ekleyebilirsiniz.
Yorumlarda adınızın ve fotoğrafınızın görüntülenmesi
Yandex.Pasaport hesap bilgileriniz tüm yorumlarda görüntülenir:
 • Fotoğrafınız. Yorumlarda görüntülenecek fotoğrafınızı değiştirmek için kullanıcı hesabınızdaki görselin üstünde yer alan simgesine tıklayın. Hesabınıza fotoğrafı ekleyene kadar yorumlarınızda rastgele seçilen bir görsel görüntülenir. Örneğin .
 • Yorumlarda kullanılan isim alanındaki veriler. Varsayılan olarak adınız ve soyadınız orada görüntülenir. Adınız ve soyadınızın yorumlarda görüntülenmesini istemiyorsanız Yorumlarda kullanılan isim alanına istediğiniz takma adı yazın. Böylece, Yandex'in tüm servislerinde yapacağınız yorumlarda bu isim kullanılır. Sadece belirli bir Yandex servisine özel olarak adınızı değiştirmeniz mümkün değildir.
Uyarı. Kayıt sırasında belirtilen adı, soyadı ve diğer kişisel bilgileri değiştirmemenizi öneririz: Hesapta başka bir isim veya düzenlenmiş kişisel bilgiler kullanmanız hesabınıza erişimi yenilemenizi zorlaştırır.

Yayın akışının devre dışı bırakılması ve yeniden etkinleştirilmesi

Not. Yayın akışı varsayılan olarak açıktır.
Önerilen yayın akışını devre dışı bırakma
 1.  → Ayarlar'a tıklayın.
 2. Arayüz'e tıklayın.
 3. Yeni sekme bölümünde Yandex Zen yayın akışını göster seçeneğini devre dışı bırakın.
Yayın akışının etkinleştirilmesi
 1.  → Ayarlar'a tıklayın.
 2. Arayüz'e tıklayın.
 3. Yeni sekme bölümünde Yandex Zen yayın akışını göster seçeneğini etkinleştirin.
Kurulum sırasında etkinleştirmeyi reddettiyseniz yayın akışının etkinleştirilmesi
 1.  → Ayarlar'a tıklayın.
 2. Kullanıcılar bloğunda Kullanıcı ekle butonuna tıklayın.
 3. Kullanıcı profili simgesini seçin.
 4. Profil adını belirtin.
 5. Gerektiğinde Bu profilin kısayolunu masaüstünde göster seçeneğini devre dışı bırakın.
 6. Ekle butonuna tıklayın.
 7. Yeni bir sekme açın.
 8. Yandex.Zen bölümünde Çalıştır butonuna tıklayın.
 9. İlginizi çeken en az 5 kaynak seçin.
 10. Devam butonuna tıklayın.

Yandex.Zen ile ilgili sorunlar

Yayın akışı görüntülenmiyor

Yandex'e kullanıcı girişi yapın. Giriş yaptıktan sonra yayın akışı tarayıcıda görüntülenmiyorsa:

 1. Yandex.Zen sitesini açıp çalışır durumda olduğundan emin olun. Sitenin erişilemiyor olması servisin kapsamlı bir sistem hatası yaşadığı anlamına gelir. Bu durumda Yandex Zen'in tekrar çalışır duruma gelmesi için bir süre tanıyın.
 2. Yandex Browser'ın Ayarlar menüsünde Özel yayın akışı olan Yandex Zen'i yeni sekmede göster seçeneğinin işaretlenmiş olduğundan emin olun.
 3. Tarayıcının en güncel sürümünün kurulu olduğundan emin olun. Gerekirse güncellemeyi indirip kurun.

Yayın akışı hâlâ görüntülenmiyorsa lütfen geri bildirim formu üzerinden Destek Ekibi'ne başvurun.

Yayın akışı ilgi alanlarıma uygun hale gelmiyor
 1. Yandex.Zen'i kullandığınız tüm cihazlarda hep aynı kullanıcı adı altında Yandex'e giriş yaptığınızdan emin olun.
 2. Kullanıcı giriş yaptığınıza rağmen tarayıcıyı her çalıştırdığınızda Yandex.Zen yayın akışını sürekli baştan yeniden ayarlanması gerekiyorsa tarayıcınızda çerez dosyaları kaydetme özelliğinin devre dışı olmadığından emin olun. Yandex.Zen, yayın akışınızı oluşturmak için tarama geçmişinizi kullanır. Çerez dosyalarının kaydedilmesi devre dışıyken Yandex.Zen analiz edilecek bilgi alamadıkça yayın akışınız güncellenemez.