Sekme grupları yönetimi

Sekme grupları ne işe yarar?

Sekme grupları ile tarayıcınızı düzenli tutmak çok kolay. Yeni gruplar oluşturabilir, bunlara sekmeler ekleyebilir ve sekmeleri gruplar ve pencereler arasında taşıyabilirsiniz; bu özellikler açık sekmelerle çalışmanızı kolaylaştırır.

Gruplara dahil edilmeyen sekmeler Pencere Sekmeleri'nde kalır.

İstediğiniz sayıda sekme grubu oluşturabilirsiniz; yine de çok fazla sayıda sekme grubunun bilgisayarınızın işlemci ve belleğini aşırı yükleyebildiğini unutmayın.

Sekme grupları ayarlama

Sekme gruplarını etkinleştirmek için:

 1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar → Arayüz.
 2. Sekmeler ve gruplar bölümünde Sekme gruplarını kullan seçeneğini etkinleştirin.

Sekmeler ve gruplar bölümünde ayrıca şu seçenekleri de etkinleştirebilirsiniz:

 • Harici uygulamalardan gelen bağlantıları aktif grup yerine sekmelerde aç. Bu seçenek etkin iken Telegram, Messenger veya bir metin editörü gibi harici bir uygulamada bulunan bir bağlantı üzerinden sayfaya giriş yaptığınızda sayfa Pencere Sekmeleri'nde açılır. Seçenek devre dışı iken sayfa şu anda aktif olan grupta açılır.
 • Grubu oluştur ve sabitle. Bu seçenek etkin iken yeni oluşturulan grup panele sabitlenir.

Tarayıcı yeniden başlatıldığında pencere sekmelerinin ve pencerelere sabitlenen grupların otomatik olarak geri yüklenmesini sağlamak için ayarlarda Başlangıçta, sekmeleri ve grupları geri yükle seçeneğini etkinleştirin.

Not. Başlangıçta, sekmeleri ve grupları geri yükle seçeneği devre dışı iken sabitlenmemiş pencere sekmeleri otomatik olarak geri yüklenmez; bunları tarama geçmişinize bakarak bulabilirsiniz. Gruplar her iki durumda da kaydedilir; bunları görüntülemek için simgesine tıklayın.

Gruplar ve pencereler

Yandex Browser'da sekme gruplarını istediğiniz pencerede açabilirsiniz. Bunu yapmak için simgesine tıklayın ve istediğiniz grubu seçin.

 • Yeni sekme grubunun en sağdaki sekme grubunu gizlememesi için en sağdaki grubu sabitleyin. Bu durumda yeni grup mevcut grubu kaplamadan hemen yanında açılır.
 • Sekme grubunun aynı anda birkaç pencerede açılmasını istiyorsanız, bunu da yapmak mümkün. Açılan bir pencerede gruba yaptığınız tüm değişiklikler (örneğin, sekme kapatma veya açma gibi) diğer açık pencereye de neredeyse anında uygulanır.
 • Pencereyi kapatırsanız açılan sekme gruplarınıza diğer pencereden erişebilirsiniz.
Not. Bir grubu silerseniz o grup tüm pencerelerden silinir.

Sekme grubu ile yapılabilen işlemler

 • Grup oluşturma: Tarayıcı penceresinin sol üst köşesinde simgesine tıklayıp Sekme grubu oluştur'u seçin. Grubun adını girin. Yeni sekmeler bu grupta açılmaya başlar.
 • Grup silme: Sekme grubuna sağ tıklayıp Grubu sil'i seçin. Sekme grubu tüm sekmeleriyle birlikte silinir.
 • Grubu temizleme: Sekme grubuna sağ tıklayın ve Grup sekmelerini kapat'ı seçin. Gruptaki tüm sekmeler kapatılır fakat sekme grubunun kendisi kalır.
 • Yeni kapatılan grubu geri yükleme:  → Tarih yolunu takip edin ve Grup, 4 sekme'yi seçin (burada 4, grupta açık olan sekmelerin sayısıdır).
  Not. Sekmeler, gruplar veya pencereler olmak üzere, son kapatılan yalnızca 8 öğeyi geri yükleyebilirsiniz.
 • Sekmeyi taşıma: Sekmeye sağ tıklayın ve Sekmeyi taşı'yı seçin. Sekmeyi başka bir gruba, yeni bir gruba, başka bir pencereye veya yeni bir pencereye taşıyabilirsiniz. Ayrıca sekmeyi basılı tutup başka bir gruba veya aynı grupta farklı bir yere sürükleyebilirsiniz.
 • Grubun tüm sekmelerini taşıma: Sekme grubuna sağ tıklayın ve Tüm sekmeleri şuraya taşı... seçeneğini kullanın. Tüm sekmeleri başka bir gruba, yeni bir gruba, başka bir pencereye veya yeni bir pencereye taşıyabilirsiniz.
 • Grup veya sekme bloğunun genişliğini değiştirme: İmleci grup veya sekmeler arasındaki şeklindeki ayırıcının üzerine getirip ayırıcıyı sağa veya sola sürükleyin.
 • Tüm grupları görüntüleme: Tüm gruplar şeklindeki ayırıcının soluna sığamıyorsa  ve  simgeleri görüntülenir. Tüm grupları görmek için gruplar bloğunu sağa veya sola kaydırın.
 • Bağlantıyı istenen grupta açma: Bağlantıyı sağ tıklayın ve Bağlantıyı şu grupta aç: öğesini seçip istediğiniz gruba tıklayın.
 • Sekme grubunu panele sabitleme: Sekme grubuna sağ tıklayın ve Panele sabitle'yi seçin. Her zaman görünmesini istediğiniz grupları bu şekilde sabitlemek mümkündür. Sabitlemeyi kaldırmak için Panele sabitlenmesini kaldır'ı seçin.

Grubu paylaşma

Sekme grubunu sağ tıklayıp Grubu paylaş'ı seçin; gruba yönlendirecek bir bağlantı oluşup kopyalanır. Bu bağlantıyı daha sonra arkadaşınıza gönderebilirsiniz: Bu bağlantıya tıklandığında ilgili sekme grubundaki tüm siteleri içeren liste açılır.

Yandex Browser'da size gönderilen sekme grubunun kopyasını oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için sayfada Tarayıcıya ekle butonuna tıklayın.

Not. Tarayıcıya ekle butonu yalnızca Yandex Browser'ı kullandığınızda etkindir.

İstediğiniz sekme grubunu bağlantıdan geçiş yaparak ekleyemiyorsanız arkadaşınızın, kullandığı Yandex Browser'da sekme grupları özelliğinin etkin olduğundan emin olmasını isteyin:

 1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar → Arayüz.
 2. Sekmeler ve gruplar bölümünde Sekme gruplarını kullan seçeneğini etkinleştirin.

Sekme gruplarını devre dışı bırakma

 1. Şu yolu takip edin:   → Ayarlar → Arayüz.
 2. Sekmeler ve gruplar bölümünde Sekme gruplarını kullan seçeneğini kapatın. Sekmelerin gruplandırılması devre dışı bırakılarak tüm sekmeler gruplar dışında geri yüklenir.

Sekme grupları için kısayol tuşları

Sekme grubu ile yapılabilen işlemler
Yeni sekme grubu oluşturma Alt + Shift + G
Sıra numarasına göre gruba geçiş

Alt + Shift + 1—9

Dikey menüyü açma

Alt + Shift + E

Sekme grubu ile yapılabilen işlemler
Yeni sekme grubu oluşturma Alt + Shift + G
Sıra numarasına göre gruba geçiş

Alt + Shift + 1—9

Dikey menüyü açma

Alt + Shift + E