Ek arama olanakları

Yandex Browser ipuçları arama sorgusu oluşturmayı kolaylaştırır. Ayrıca, herhangi bir site sayfasında istediğiniz bir sözcüğü veya sözcük grubunu seçtiğinizde tarayıcınız bu sözcük grubuyla ilgili hızlı yanıtı (bilgi notunu) gösterir.

  1. Arama ipuçları
  2. Hızlı yanıtlar
  3. Sayfa içi arama

Arama ipuçları

Arama ipuçları, sorgunuzla aynı simgelerle başlayan popüler sorguların seçenekleridir.

Bu sorgu önerileri, siz sorgunuzu arama satırına girdikçe güncellenerek arama satırının altında bir liste olarak görüntülenir. Sorgunuza uygun olan bir ipucu gördüyseniz imleci ya da klavyenin Yukarı veya Aşağı tuşlarını kullanarak ipucu listesinden seçebilirsiniz. Arama sonuçlarına geçmek için Enter tuşuna tıklayın.

İhtiyaç duyduğunuzda, seçtiğiniz ipucuna metin ekleyerek sorguyu netleştirebilirsiniz.

Sıkça sorulan sorulara yanıtlar Yandex Browser tarafından arama ipuçlarında verilebilir. Örneğin, arama sonuçlarına girmeden Baykal Gölü'nün derinliğini veya Everest'in yüksekliğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca arandığınız telefon numarasını da Akıllı Satır'a girebilirsiniz. Bu telefon numarası reklamlar için kullanılıyorsa ve internette bu numarayla ilgili yeterli sayıda yorum varsa ipuçlarında bu konuda bir uyarı görüntülenir.

Hızlı yanıtlar

Hızlı yanıtlar, tarayıcınızın Yandex'ten otomatik olarak temin ettiği ve içerik menüsünde görüntülediği ek bilgi notlarıdır. Herhangi bir site sayfasında istediğiniz bir sözcük grubunu seçin. Bu sözcük grubuyla ilgili ek bilgi notunu görmek için seçiminizin sağındaki butonuna tıklayın.

Bir kavram seçtiğinizde içerik menünüz bununla ilgili kısa bir açıklama notu ve ilgili Vikipedi yazısına yönlendiren bağlantı içerir.

Hızlı yanıtların devre dışı bırakılması

Hızlı yanıtlar varsayılan olarak etkin durumdadır. Bunları devre dışı bırakmak istiyorsanız:

  1.  → Ayarlar'a tıklayın.
  2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
  3. İçerik menüsü bölümünde Hızlı Yandex yanıtlarını göster seçeneğini devre dışı bırakın.

Sayfa içi arama

Sayfada aramayı başlatmak için  → Gelişmiş → Bul yolunu takip edin veya Ctrl + F (Windows) ya da + F (macOS) tuş kombinasyonunu kullanın.

Varsayılan olarak Yandex Browser'daki sayfa içi arama aradığınız sözcüğün tüm formlarını algılayabilmektedir. Böylelikle örneğin arama satırına "çekirdek" sözcüğünü girerseniz tarayıcınız, sayfada varsa ayrıca bunun “çekirdeğe” ve “çekirdeği” gibi formlarını da bulur.

Sözcüğün özellikle belirli bir formunu arıyorsanız diyalog penceresinde Tam eşleşme seçeneğini etkinleştirin.