Protect: İnternet Dolandırıcılığına Karşı Koruma

İnternette gezinirken kullanıcının çok cazip bir teklifle karşılaşıp ödemeyi bilmeden dolandırıcılara gönderdiği veya kişisel bilgilerinin dolandırıcının eline geçtiği durumlara zaman zaman rastlanır. Protect adı verilen kapsamlı koruma sistemi sayesinde Yandex Browser dolandırıcılar tarafından kullanılabilen sitelerin izini sürer ve bunları engeller.

 1. Şüpheli sitelerin engellenmesi
 2. İnternet Dolandırıcılığı Örnekleri
 3. Ek Güvenlik Önlemleri
 4. Korumanın Devre Dışı Bırakılması
 5. Web Siteniz Yandex Tarafından Engelleniyorsa

Şüpheli sitelerin engellenmesi

Yandex, phising amacıyla kullanılan siteler ile dolandırıcılar tarafından kullanılması muhtemel olan kaynakların izini sürer. Bu tür sitelerin adresleri özel bir veritabanında saklanır. Bu türden olması muhtemel bir siteye girmeyi denediğinizde Yandex Browser tehlikeli içeriği barındıran sayfayı engeller ve özel bir mesajın yanı sıra Akıllı Satır'da simgesini göstererek sizi durum hakkında uyarır.

Uyarı.

Bu tür bir siteyi ziyaret ederken etraflıca düşünmenizi öneririz. Bu durum aşağıdaki nedenlerden dolayı tehlikeli olabilir:

 • Söz konusu kazancınızı veya ikramiyenizi hiç alamadan sahte bir hizmetin ücretini ödeyerek paranızı kaybedebilirsiniz.
 • Ayrıca, banka kartı bilgileri veya elektronik ödemeyle ilgili girdiğiniz bilgiler (örneğin e-posta adresiniz) dolandırıcılar tarafından hesabınızın ele geçirilmesinde kullanılabilir.

İnternet Dolandırıcılığı Örnekleri

Aşağıda sözü edilen durumlar dolandırıcıların kullandığı sitelerde veya virüslü kaynaklara girildiğinde ya da bilgisayarınıza bulaşmış kötü amaçlı yazılımlar yüzünden ortaya çıkabilir. Dolandırma amaçlı kaynakların çoğu zaman gerçeklerinden neredeyse farksız olabildiğini ve geçmişte güvenle girdiğiniz bir sitenin şimdi virüs içerebileceğini unutmayın.

Uyarı. Kötü amaçlı yazılımlar sitelerde girdiğiniz bilgileri çalarak haberiniz olmadan dolandırıcılara aktarabilir. Bu nedenle, antivirüs uygulamanızı sürekli açık tutmanızı öneririz.
İnternette "Para Kazanma Fırsatları"
 1. Site görüntüleme, video izleme, reklam okuma, anket ve test doldurma ya da forumlarda yorum yazma gibi kolay işler için çok cazip para kazanma teklifleri alabilirsiniz.
 2. Teklifi kabul ettiğinizi düşünelim. İşi yapıyorsunuz ve kazancınızın özel bir web sayfasında sürekli arttığını görüyorsunuz.
 3. Çok geçmeden kazandığınız parayı almanızı teklif ediyorlar; ancak sonunda anlaşılıyor ki önce bir miktar ödeme yapmanız gerekiyor. Örneğin, kayıt, kişisel gelir vergisi, KDV veya uzak bir ofiste paranın alınması için vekaletname vs. için. Ödeyeceğiniz tutar genellikle 50 TL'yi aşmaz.
 4. Fakat istenilen ödemeyi yaptıktan sonra kazandığınız parayı almamakla kalmayıp ödeme verilerinizi de dolandırıcılarla paylaşmış olursunuz.
Sizin için Otomatik Para Kazanacak Program Kurma Önerileri
 1. Sizin için otomatik olarak para kazanacak özel bir program kurma önerisi alabilirsiniz.
 2. Programı kurduktan sonra hiçbir kazanç elde edemediğiniz gibi, programın güncellenmesi için bir de sizden ücret talep edilir. Bu güncelleme ücreti de genellikle 200 veya en fazla 400 ruble civarı olur.
 3. Bu programla birlikte bilgisayarınıza kişisel verilerinizi veya banka hesabı bilgilerinizi çalabilecek kötü amaçlı bir program da yüklemiş olabilirsiniz.
Çekilişe Katılma veya Maddi Yardım Alma Teklifleri
 1. Sizi bir çekilişe katılmaya veya isteyen herkese para dağıtan bir yardım sitesine girmeye yönlendirecek bir teklif alabilirsiniz.
 2. Çekilişte para kazanmaya başlıyorsunuz veya maddi yardım talebiniz olumlu karşılanıyor.
 3. Fakat kazandığınız parayı alabilmeniz için yurtdışından yapılacak para transferi öncesinde 400 ruble gibi küçük bir komisyon ödemeniz gerektiğini öğreniyorsunuz.
 4. Fakat istenilen ödemeyi yaptıktan sonra kazandığınız parayı almamakla kalmayıp ödeme verilerinizi de dolandırıcılarla paylaşmış olursunuz.

Ek Güvenlik Önlemleri

Protect aktif koruma sisteminin virüslü ve şüpheli site veritabanı toplam 80.000'den fazla site adresi içermektedir. Fakat dolandırıcılara ait belirli bir kaynak henüz şikayet edilmememişse bu kaynağın adresi veritabanına dahil edilmemiş olabilir. Web dolandırıcılığından zarar görmemeniz için çok basit güvenlik kurallarına uymanız yeterli:

 • Tanımadığınız ve güvenmediğiniz internet kaynaklarından programlar indirip kurmayın.
 • Gerekmediği sürece web sitelerinde kişisel bilgilerinizi, banka kartı numaralarınızı ya da PIN kodu gibi elektronik ödeme bilgilerinizi girmeyin.
 • Ödeme yapacağınız internet sayfalarının güvenlik kontrolünü yapmayı ihmal etmeyin: İnternet sayfası URL'sinin çok tuhaf ve güvenilmez görünmesi bu sayfanın kimlik avıyla ilgili olduğunu gösterebilir!

Korumanın Devre Dışı Bırakılması

Uyarı. İnternet dolandırıcılığına karşı korumayı devre dışı bırakmak için Yandex Browser'daki site ve yazılım güvenlik kontrolünü tamamıyla kapatmanız gerekir. Fakat bunu kesinlikle yapmamanızı öneririz.

İnternet dolandırıcılığı korumasını devre dışı bırakmak için:

 1. Şu yolu takip edin:  → Ayarlar.
 2. Sayfanın üst bölümünde Güvenlik sekmesine gidin.
 3. Tehditlere karşı koruma bölümünde Kötü amaçlı site ve yazılımlara karşı korumayı etkinleştir seçeneğinin işaretini kaldırın.

İnternet dolandırıcılığı korumasını yeniden çalıştırmak için aynı işlem sırasını takip edin.

Web Siteniz Yandex Tarafından Engelleniyorsa

Sitenizin internet dolandırıcılığıyla ilgili şüpheli siteler listesine yanlışlıkla dahil edildiğini düşünüyorsanız lütfen formu doldurarak bize ulaşın.