Protect: Şifre Yöneticisi

Yandex Browser'ın Şifre Yöneticisi şifrelerinizi kolayca görüntülemenizi, değiştirmenizi ve silmenizi sağlar.

 1. Şifrenin kaydedilmesi
 2. Şifre görüntüleme, düzenleme ve silme
 3. Yönetici ayarlarını değiştirme
 4. Şifre Yöneticisi'nin devre dışı bırakılması

Şifrenin kaydedilmesi

Sitede girilen şifrenin kaydedilmesi

Varsayılan olarak tarayıcı sitede girdiğiniz şifreyi kaydeder. Şifrenin saklanmasını istemiyorsanız şifreyi girerken alanın altında görünecek Tarayıcıda kaydet seçeneğini devre dışı bırakın.

Formda kullanıcı adı kullanmadan bir şifre girmeyi denediğinizde tarayıcınız daha önce kaydedilmiş kullanıcı adlarından birini seçmenizi önerir.

Daha önce bir ana şifre oluşturduysanız onu girmeniz gerekecektir. Ana şifre, şifreleme algoritmasında kullanılır ve yalnızca ezberinizde bulunduğu için daha iyi koruma sağlar.

Sitede otomatik oluşturulan şifrenin kaydedilmesi

Otomatik oluşturulan bir şifre çok zor kırılır. Bu şifreleri hatırlamanız gerekmez; Şifre Yöneticisi bunları otomatik olarak formlara girer. Ayrıca, gerek duyduğunuzda şifreleri kolayca görüntüleyebilirsiniz. Depolanan şifreleri korumak için ana şifreyi kullanın.

Not. Tarayıcınız, şifre kayıt veya şifre değiştirme formunu algıladığında şifre oluşturma kutusu otomatik görüntülenir.

Şifre oluşturmak için:

 1. İmleci şifre giriş kutusuna getirin.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Açılan listede oluşturulan şifreye tıklayın.
Yönetici aracılığıyla girilen şifrenin kaydedilmesi
 1.  → Şifreler ve kredi kartları öğesine tıklayın.
 2. Bir ana şifre oluşturduysanız belleğe erişmek için onu girin.
 3. Sayfanın sağ üst köşesinde Ekle butonuna tıklayın.
 4. Açılan pencerede site adresini, kullanıcı adını ve giriş şifresini girin. Doğru şifreyi girip girmediğinizi kontrol etmek için simgesine tıklayın.
İpucu. Benzer şekilde Şifre Yöneticisi'ne nüfus cüzdanı, pasaport veya vergi numarası gibi kişisel bilgileriniz de kaydedilebilir. Eşitleme işlemi tamamlandıktan sonra bu bilgilere kullandığınız tüm cihazlardan erişebilirsiniz. Şifreli olarak saklanan bu bilgilerin güvenliği için endişelenmenize hiç gerek yok.

Şifre görüntüleme, düzenleme ve silme

 1.  → Şifreler ve kredi kartları öğesine tıklayın.
 2. Bir ana şifre oluşturduysanız belleğe erişmek için onu girin.
 3. Şifrelerini kaydettiğiniz sitelerin listesi ekranınızda görüntülenir. Listeden istediğiniz siteyi bulup seçin. Site sayısı çok fazlaysa sol üst köşede Şifre araması alanına site adresini yazmaya başlayın; sağdaki liste küçültülür.
 4. İstenen sitenin adına tıklayın.
 5. Şifreyi inceleyin, değiştirin veya silin:

  Açılan pencerenin Şifre alanında simgesine tıklayın.

Yönetici ayarlarını değiştirme

Yandex Browser'da şifre kaydetme sırasını ayarlamak için:

 1.  → Şifreler ve kredi kartları öğesine tıklayın.
 2. Daha önce ana şifre oluşturduysanız açılan diyalog penceresine onu girin.
 3. Açılan sekmede şifre listesinin solundaki Ayarlar bağlantısına tıklayın.
 4. İstediğiniz seçenekleri işaretleyin:
  • Otomatik kullanıcı girişi için sitelerin, şifreleri tarayıcıya kaydetmesine izin ver. Bazı siteler (CredentialManager API desteği sağlayan siteler) şifre olmadan giriş yapılmasına imkan tanır. Giriş yapmak için simgesine tıklamanız ve kullanıcı adı seçmeniz yeterlidir. Otomatik kimlik doğrulamayı devre dışı bırakmak istiyorsanız seçeneğin işaretini kaldırın.
  • Şifreleri varsayılan olarak kaydet: Seçeneği devre dışı bırakmanız halinde tarayıcı girilen şifreleri kaydetmez fakat daha önce oluşturulan şifreleri giriş formlarına eklemeye devam eder.
  • Yetkilendirme formlarını otomatik doldur: Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız tarayıcı, yetkilendirme formlarına kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmez. Bu seçenek etkin olduğunda tarayıcının veri giriş formlarına kullanıcı adlarını ile şifreleri veya sadece kullanıcı adlarını eklenmesine izin verebilirsiniz.

Şifre Yöneticisi'nin devre dışı bırakılması

Üçüncü taraf bir şifre yöneticisi kullanıyorsanız ve tarayıcının şifreleri kaydetmesini ve otomatik girmesini istemiyorsanız:

 1.  → Şifreler ve kredi kartları öğesine tıklayın.
 2. Bir ana şifre oluşturduysanız belleğe erişmek için onu girin. Ana şifreyi unuttuysanız iletişim kutusunun dışında ekranın herhangi bir yerine tıklayın.
 3. Açılan sekmede Ayarlar bölümüne geçin.
 4. Şifre Yöneticisi'ni devre dışı bırak bağlantısına tıklayın.

Böylelikle tarayıcı şifreleri kaydetmeyi, sayfalardaki formlardaki şifreleri doldurmayı ve şifre depolama alanına erişmek için ana şifre sormayı durduracaktır. Önceden girilmiş tüm şifreleriniz bilgisayarda ana şifreyi bilmeyenlerin ulaşamayacağı şekilde sayısal olarak şifrelenmiş biçimde saklanır ve Şifre Yöneticisi'ni tekrar etkinleştirdiğinizde kullanılabilir hale gelir. Bunun için Şifre Yöneticisi ayarlarında Şifre Yöneticisi'ni etkinleştir bağlantısına tıklayın.