Protect: Şifre kaydetme

Şifrenizi siteye ilk girdiğinizde Yandex Browser size bu şifreyi kaydetmeyi önerir. Siteye yapılan sonraki ziyaretlerde kayıtlı şifre otomatik olarak girilir.

 1. Otomatik şifre kaydetme
 2. Şifre oluşturucu
 3. Kullanıcı adları arasında geçiş
 4. Şifre kaydetme ayarları

Otomatik şifre kaydetme

Uyarı. Verilerinizi korumak için tüm sitelerde karmaşık ancak hatırlaması kolay şifreler kullanın.

Varsayılan olarak tarayıcı sitede girdiğiniz şifreyi kaydeder. Şifrenin saklanmasını istemiyorsanız şifreyi girerken alanın altında görünecek Şifreyi tarayıcıda kaydet seçeneğini devre dışı bırakın.

Formda kullanıcı adı kullanmadan bir şifre girmeyi denediğinizde tarayıcınız daha önce kaydedilmiş kullanıcı adlarından birini seçmenizi önerir.

Daha önce bir ana şifre oluşturduysanız onu girmeniz gerekecektir. Ana şifre, şifreleme algoritmasında kullanılır ve yalnızca ezberinizde bulunduğu için daha iyi koruma sağlar.

Şifre oluşturucu

Otomatik oluşturulan bir şifre çok zor kırılır. Bu şifreleri hatırlamanız gerekmez; Şifre Yöneticisi bunları otomatik olarak formlara girer. Ayrıca, gerek duyduğunuzda şifreleri kolayca görüntüleyebilirsiniz. Depolanan şifreleri korumak için ana şifreyi kullanın.

Şifre oluşturmak için:

 1. İmleci şifre giriş kutusuna getirin.
 2. simgesine tıklayın.
 3. Açılan listede oluşturulan şifreye tıklayın.
Not. Tarayıcınız, şifre kayıt veya şifre değiştirme formunu algıladığında şifre oluşturma kutusu otomatik görüntülenir.

Oluşturulan şifre depoya eklenir.

Kullanıcı adları arasında geçiş

Siteye başka bir kullanıcı adı altında girmek için, imleci kullanıcı adı giriş alanına yerleştirin. Tarayıcı, sanal klavyenin üstünde farklı sitelerde kullandığınız kullanıcı adları listesini görüntüler. Bunlardan uygun olanı seçin.

Şifre kaydetme ayarları

Yandex Browser'da şifre kaydetme sırasını ayarlamak için:

 1.  → Şifre Yöneticisi öğesine tıklayın.
 2. Daha önce ana şifre oluşturduysanız açılan diyalog penceresine onu girin.
 3. Açılan sekmede şifre listesinin solundaki Ayarlar bağlantısına tıklayın.
 4. İstediğiniz seçenekleri işaretleyin:
  • Otomatik kullanıcı girişi için sitelerin, şifreleri tarayıcıya kaydetmesine izin ver. Bazı siteler (CredentialManager API desteği sağlayan siteler) şifre olmadan giriş yapılmasına imkan tanır. Giriş yapmak için simgesine tıklamanız ve kullanıcı adı seçmeniz yeterlidir. Otomatik kimlik doğrulamayı devre dışı bırakmak istiyorsanız seçeneğin işaretini kaldırın.
  • Şifreleri varsayılan olarak kaydet: Seçeneği devre dışı bırakmanız halinde tarayıcı girilen şifreleri kaydetmez fakat daha önce oluşturulan şifreleri giriş formlarına eklemeye devam eder.
  • Yetkilendirme formlarını otomatik doldur: Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız tarayıcı, yetkilendirme formlarına kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girmez. Bu seçenek etkin olduğunda tarayıcının veri giriş formlarına kullanıcı adlarını ile şifreleri veya sadece kullanıcı adlarını eklenmesine izin verebilirsiniz.