Protect: En çok rahatsız edici reklam formatlarının filtrelenmesi

Yandex Browser, IAB Russia Birliği'nin tavsiyeleri doğrultusunda rahatsız edici reklam biçimlerini filtreler. IAB Russia Birliği, Rusya’da yüksek kaliteli internet reklamları için kriterler geliştirir ve kullanıcıların ilgi alanlarını dikkate alarak onlarla etkileşime giren interaktif reklamcılığın gelişimini teşvik eder.

 1. Filtrelenen reklam türleri neler?
 2. Rahatsız edici reklamların filtrelerini devre dışı bırakma
 3. Reklam sayfası açılıyor

Filtrelenen reklam türleri neler?

 • Sayfanın yüklenmesinin hemen ardından görüntülenen ve ekranın tamamını kaplayan statik reklam blokları: Bu tür bir blok yalnızca geri sayım tamamlandıktan sonra kapatılabilir.
 • Ekranın ortasında açılarak sayfa içeriğini kaplayan büyük açılan pencereler: Bu tür bir pencere hemen ya da yalnızca geri sayım tamamlandıktan sonra kapatılabilir.
 • Sayfada içeriğin öncesinde bulunan sesli reklam videoları: Bu tür bir video yüklendikten hemen sonra sesi otomatik açılır.
 • Pencerenin alt kısmında sabitlenmiş ve ekranın tam genişliğinde olan banner'lar. Hemen kapatılabilir.
 • Pencerenin üst kısmında sabitlenmiş ve ekranın tam genişliğinde olan banner'lar. Kapatılamaz.

Yandex Browser'ın reklam filtrelerinde uyguladığı önerilerle ilgili ayrıntılı bilgiyi IAB Russia Reklam Geliştirme Endüstriyel Komitesi'nin sunumunda bulabilirsiniz. Öneriler, Rusya'daki kullanıcılar internet reklamlarını nasıl algılar başlıklı çalışmanın (Rusça) sonuçlarına göre geliştirilmiştir.

Rahatsız edici reklamların filtrelerini devre dışı bırakma

 1.  → Ayarlar öğesine tıklayın.
 2. Araçlar'ı açın.
 3. Reklam engelleme bölümünde Sayfa içeriğini kapatan reklamları engelle seçeneğini devre dışı bırakın.

Reklam sayfası açılıyor

Tüm eklentileri kapatın. Tuşlara basarak tarayıcıyı kapatın, Ctrl + Shift + Q. Tarayıcıyı tekrar başlatın ve eklentilerin etkin olup olmadığını kontrol edin. Reklamlar kapalı eklentiler ile açılıyorsa, bilgisayarınızda istenmeyen programların olup olmadığını Yandex Rescue Tool yardımcı programı kullanarak kontrol edin. İstenmeyen yazılımları kaldırmak için aynı yardımcı programı kullanın.