Plugin'ler

Eklenti (plugin) nedir?

Eklenti (plugin), Yandex Browser'a entegre edilen ve tarayıcının özelliklerini genişleten bir program bloğudur. Eklentilerden farklı olarak normalde plugin'lerin bir arayüzü yoktur. Plugin'ler tarayıcıda video ve ses oynatmak, PDF belgelerini görüntülemek ve internette birlikte işlerliği düzenleyen web hizmetlerinin çalışmasını iyileştirmek gibi amaçlarla kullanılır.

Eklenti (plugin) kurulumu

Eklenti kurma gereksinimi genellikle belirli içerik (örneğin, video) barındıran bir siteyi ziyaret ettiğinizde ortaya çıkar. Bu içeriğin doğru şekilde görüntülenmesi için belirli bir eklenti kurulması gerekir.

Yandex Browser uygun eklentinin kurulması gerektiğini size bildirir ve bunu yapmanızı önerir. Sayfanın üst bölümünde bir bildirim görürsünüz. Geliştiricinin sitesinden eklentinin son sürümünü indirmeniz ve kurmanız gerekecektir.

Eklenti (plugin) nasıl devre dışı bırakılır?

  1. Akıllı Satır'a browser://plugins adresini girin.
  2. Tüm kurulu eklentilerin gösterildiği Eklentiler sayfası açılır. Eklentiyi devre dışı bırakmak için eklenti (plugin) adının altındaki Devre dışı bırak bağlantısına tıklayın.

Eklentilerin otomatik çalıştırılmasını devre dışı bırakma

Flash videoları Yandex Browser'da sayfa açıldığında varsayılan olarak başlatılır. Bellekten (RAM) tasarruf etmek ve tarayıcının kullanım güvenliğini artırmak için otomatik başlatmayı engelleyebilirsiniz:

  1.  → Ayarlar'a tıklayın.
  2. Ayarlar sayfasının alt kısmında Gelişmiş ayarları göster butonuna tıklayın.
  3. Kişisel bilgiler bloğunda İçerik ayarları butonuna basın.
  4. Flash bölümünde seçim butonunu Flash'ı tüm sitelerde engelle konumuna getirin.
  5. Bitti butonuna tıklayın.
  6. Yapılan değişikliklerin geçerlilik kazanması için tarayıcıyı yeniden başlatın.

Eski eklentilerin güncellenmesi

Eklentiler otomatik olarak güncellenmez ve kullanım süreleri sona erebilir. Yandex Browser güncelliğini yitiren eklentileri kendisi belirler. Bir eklentinin kullanım süresi sona erince adres satırının altında ilgili bir uyarı mesajı görürsünüz:

  • Eklentinin son sürümünü kurmak için ... modülünü güncelle öğesini seçin.
  • Eklentiyi güncellemeden gerekli işlemi gerçekleştirmek isterseniz Bir kereliğine çalıştır seçeneğine tıklayın. Bu durumda, eklentinin engellemesiyle ilgili mesaj Yandex Browser'ın bir sonraki çalıştırılmasında da ekrana gelir.