Plugin'ler

Eklenti (plugin) nedir?

Eklenti (plugin), Yandex Browser'a entegre edilen ve tarayıcının özelliklerini genişleten bir program bloğudur. Eklentilerden farklı olarak normalde plugin'lerin bir arayüzü yoktur. Plugin'ler tarayıcıda video ve ses oynatmak, PDF belgelerini görüntülemek ve internette birlikte işlerliği düzenleyen web hizmetlerinin çalışmasını iyileştirmek gibi amaçlarla kullanılır.

Eklenti (plugin) kurulumu

Eklenti kurma gereksinimi genellikle belirli içerik (örneğin, video) barındıran bir siteyi ziyaret ettiğinizde ortaya çıkar. Bu içeriğin doğru şekilde görüntülenmesi için belirli bir eklenti kurulması gerekir.

Yandex Browser uygun eklentinin kurulması gerektiğini size bildirir ve bunu yapmanızı önerir. Sayfanın üst bölümünde bir bildirim görürsünüz. Geliştiricinin sitesinden eklentinin son sürümünü indirmeniz ve kurmanız gerekecektir.

Eklenti (plugin) nasıl devre dışı bırakılır?

  1. Akıllı Satır'a browser://plugins adresini girin.
  2. Tüm kurulu eklentilerin gösterildiği Eklentiler sayfası açılır. Eklentiyi devre dışı bırakmak için eklenti (plugin) adının altındaki Her zaman başlat bağlantısına tıklayın.

Eklentilerin otomatik çalıştırılmasını devre dışı bırakma

Flash videoları Yandex Browser'da sayfa açıldığında varsayılan olarak başlatılır. Bellekten (RAM) tasarruf etmek ve tarayıcının kullanım güvenliğini artırmak için otomatik başlatmayı engelleyebilirsiniz:

  1.  → Ayarlar'a tıklayın.
  2. Siteler'e tıklayın.
  3. Sayfayı kadar aşağıya kaydır ve Gelişmiş site ayarları'e tıklayın.
  4. Flash bölümünde seçim butonunu Engellendi konumuna getirin.