Protect: Şifre kodlaması

İnternet dolandırıcıları, kullanıcıların kişisel verilerine veya e-cüzdanlarına erişim sağlamak amacıyla şifreleri çalmaya çalışır. Şifrelerinizi, şifrelenmiş bir biçimde saklarsanız, dolandırıcılar bunları ele geçirse bile kullanamaz.

 1. Yandex Browser'da şifrelerin şifrelenmesi
 2. Ana şifre
 3. Yedek şifreleme anahtarı

Yandex Browser'da şifrelerin şifrelenmesi

Şifre deposu, anahtar kullanılan AES-256-GCM algoritması ile kodlanır. AES-256 algoritması güvenilir kabul edilir ve ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı, "Çok Gizli" düzeydeki devlet sırlarını oluşturan bilgilerin korunması için bu algoritmayı önerir.

Ancak bilgisayar korsanı şifreleme anahtarını öğrenecek olursa, en karmaşık kodlama algoritması bile şifrelerinizi koruyamaz. Ana şifre, şifreleme anahtarı için en güçlü korumayı sağlamanıza imkan tanır.

Anahtar ana şifre kullanılarak kodlanır. Ana şifreyi unutmanız halinde yedek şifreleme anahtarını kullanarak sıfırlayabilirsiniz.

Ana şifre cihazlarda kaydedilmediğinden bu şifre çalınamaz. Şu konularda endişelenmenize gerek yoktur:

 • Bilgisayardan şifre deposunun çalınması
 • Bilgisayarın gasp edilmesi veya kaybolması nedeniyle şifrelerin kaybedilmesi
 • Senkronize edilmiş verilerin Yandex sunucusunda depolanması (şifreleme, Yandex’in bile şifrelerinizi deşifre edemeyeceği şekilde düzenlenmiştir).

Şifrelerin şifrelenmesi hakkında daha ayrıntılı bilgi için Yandex Browser'da şifrelerin şifrelenmesi bölümüne göz atın.

Ana şifre

Ana şifre, şifreleriniz için ek güvenlik sağlar. Bir ana şifre oluşturduktan sonra, şifre deposunu açmaya çalıştığınızda veya siteden daha önce kaydedilmiş bir şifreyi bir giriş formuna girmek istediğinizde Yandex Browser ana şifreyi talep eder.

Çok sayıda site şifresi yerine yalnızca bir ana şifre ezberlemeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda site şifreleri de daha iyi şekilde korunmuş olur. Depoya erişim, cihazlarda saklanmadığı için çalınması imkansız olan ana şifreyle engellenir.

 1. Ana şifre oluşturma
 2. Ana şifreyi değiştirme
 3. Ana şifreyi silme
 4. Ana şifre isteme sıklığı
 5. Ana şifreyi unuttuysanız

Ana şifre oluşturma

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Ayarlar'a tıklayın.
 3. Şifreler ve kartlar şifrelenmedi'ye ve Ana şifre oluştur'a tıklayın.
 4. Bilgisayarda hesabınız için bir şifre kullanıyorsanız kullandığınız şifreyi sistem şifresi alanına girin.
 5. En az 6 karakter uzunluğunda bir ana şifre girin. Karmaşık, ancak hatırlaması kolay şifreler kullanılmasını öneririz.
 6. Ana şifreyi onaylamak için bir kez daha girin.
 7. Ana şifreyi unuttuğunuzda, şifre deposuna erişimi yenilemek için yedek şifreleme anahtarı oluşturun.

Artık, bir siteye ait şifreyi Yandex Browser'a kaydetme ve şifre yöneticisini açma işlemleri ancak ana şifre girildikten sonra yapılabilecektir. Ana şifre, bilgisayarda veya sunucuda saklanmaz. Sadece onu kullanarak kodlanan anahtar saklanır.

Ana şifreyi değiştirme

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Ayarlar'a tıklayın.
 4. Şifreler ve kartlar şifrelendi bölümünde Ana şifreyi değiştir'e tıklayın.
 5. Açılan pencerede mevcut ana şifreyi girin.
 6. En az 6 karakter uzunluğunda yeni bir ana şifre girin. Karmaşık, ancak hatırlaması kolay şifreler kullanılmasını öneririz.
 7. Onaylamak için ana şifreyi bir kez daha girin.

Bu işlem yapıldıktan sonra, ana şifre ile şifrelenmiş olan anahtar sözcük yeniden şifrelenir ve bundan sonra yapılan ilk eşitleme sırasında diğer cihazlara aktarılır. Ana şifre, bilgisayarda veya sunucuda saklanmaz.

Ana şifreyi silme

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Ayarlar'a tıklayın.
 4. Şifreler ve kartlar şifrelendi bölümünde Ana şifreyi sil'e tıklayın.
 5. Açılan pencerede, işlemi onaylamak için ana şifreyi girin.

Bundan sonra Yandex Browser, şifrelere erişmek için ana şifre istemeyecektir. Eşitleme sırasında ana şifre diğer cihazlarda silinecektir.

Ana şifre isteme sıklığı

Yeni şifreler kaydedilirken, şifreler kullanıcı giriş formlarına otomatik olarak eklenirken ve şifre deposunu açmaya çalışılırken tarayıcı ana şifre girilmesini ister. Yandex Browser tarafından ana şifrenin talep edilmesi sıklığını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz:

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Ayarlar'a tıklayın.
 4. Şifrelere ve kartlara erişmek için ana şifre iste alanında ana şifrenin talep edilme sıklığını seçin. Mevcut seçenekler: Tarayıcı yeniden başlatıldıktan sonra, Bilgisayar kilitlendikten sonra, Saatte bir veya 5 dakikada bir. Ana şifre isteği ne kadar sık yapılırsa şifre deposunun korunması da o kadar iyi olur.
 5. Açılan pencerede, işlemi onaylamak için ana şifreyi girin.

İsteğinize göre ana şifre istemeyi tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için Şifrelere ve kartlara erişmek için ana şifre iste seçeneğini devre dışı bırakın. Yandex Browser, şifre deposuna erişim için ana şifre girmenizi istemeyecektir. Bu durumda:

 • Ana şifre silinmez, veritabanına şifreli olarak kaydedilir. Şifreleme anahtarı bilgisayara kaydedilir ve işletim sisteminin güvenlik araçlarıyla korunur.
 • Daha önce kaydedilmiş şifreler ana şifreyle şifrelenmiş olarak kalır. Yeni şifre kaydedilirken veya eski şifrenin şifresi çözülürken, Yandex Browser kayıtlı eski ana şifreyi kullanıcıdan istemeden otomatik kullanır.
 • Eşitleme sırasında tüm şifreler diğer cihazlara şifreli olarak gönderilir. Diğer cihazlarda bu şifreler kullanıcı giriş formlarına otomatik eklenecek, fakat bunların şifresini çözmek için ana şifreyi girmeniz istenecektir.
 • Cihazlarınızın her birinde ana şifre isteğini manuel olarak devre dışı bırakmanız gerekecektir. Bu sizin güvenliğiniz içindir; cihazlarınızdan birine herhangi bir kişi erişse bile, bu kişinin şifreleri kullanması önlenmiş olur.

Ana şifreyi unuttuysanız

Ana şifreyi unuttuysanız ve elinizde yedek şifreleme anahtarı varsa:

 1. Ana şifre giriş formunda Şifremi unuttum'a tıklayın.
 2. Açılan pencerede Ana şifreyi sıfırla seçeneğini etkinleştirin. Devam et butonuna tıklayın.
 3. En az 6 karakter uzunluğunda yeni bir ana şifre girin. Karmaşık, ancak hatırlaması kolay şifreler kullanılmasını öneririz.
 4. Onaylamak için yeni ana şifreyi bir kez daha girin. Devam et butonuna tıklayın.
 5. Yandex ID sayfasında Yandex kullanıcı hesabınızın şifresini girin.
 6. Bunun ardından ana şifre yenilenerek depodaki tüm şifreler yeniden şifrelenecektir.

Ana şifreyi unuttuysanız ve yedek şifreleme anahtarınız yoksa Yandex Browser şifrelerinizi kurtaramaz. Yandex Browser, şifreleri yetkilendirme formlarına girmeyi bırakır ve şifre yöneticisinde şifrelerinizi görüntüleyemezsiniz. Tek seçeneğiniz, şifreleme anahtarı ile birlikte tüm şifreleri silmektir. Bilgisayarınızda, kullanıcı hesabınıza giriş yaparken parola kullanıyorsanız, şifreleri silme işlemini onaylamak için onu girmeniz gerekecektir.

Yedek şifreleme anahtarı

Ana şifreyi unuttuysanız, şifreleri kurtarmanın tek yolu elinizde yedek şifreleme anahtarının olmasıdır. Bu anahtarın oluşturulması için eşitleme gereklidir.

Ana şifreyi sıfırlamak için, yedek anahtarın yanı sıra özel bir dosyaya ihtiyacınız olacaktır. Bu dosya, ana şifre ilk kez girildiğinde otomatik oluşturulur ve yerel olarak saklanır. Bu nedenle, Yandex bile şifrelerinizi çözemez.

Erişim geri getirme sürecinde Yandex ID şifrenizi girmeniz gerekecektir. İnternet dolandırıcılarının hem sunucudaki anahtarı hem cihazdaki dosyayı hem de Yandex ID şifresini aynı anda ele geçirme olasılığı çok düşüktür.

Yedek şifreleme anahtarı oluşturmak için:

 1.  → Şifreler ve kartlar bağlantısına tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Ayarlar'ı açın.
 4. Şifreler ve kartlar şifrelendi bölümünde Ana şifre sıfırlama özelliğini etkinleştir'e tıklayın.
 5. Geçerli ana şifrenizi girin ve Devam Et butonuna tıklayın.
 6. Açılan pencerede Etkinleştir'e tıklayın.
  Not. Yandex Browser'da eşitleme özelliği devre dışı bırakılmışsa, bu özelliğin etkinleştirilmesi için ekranda bir pencere görüntülenir. Yandex ID kullanıcı adını ve şifresini girin ve Eşitlemeyi etkinleştir'e tıklayın.

Tarayıcı, yedek şifreleme anahtarının oluşturulduğunu bildirir.

Yedek şifreleme anahtarını silmek için, şifre yöneticisi ayarlarında Ana şifre sıfırlama özelliğini devre dışı bırak'a tıklayın.