Protect: Şifre kodlaması

İnternet dolandırıcıları, kullanıcıların kişisel verilerine veya e-cüzdanlarına erişim sağlamak amacıyla şifreleri çalmaya çalışır. Şifreler kodlanmış biçimde saklanıyorsa, bir bilgisayar korsanı şifre veritabanını çalsa bile şifreleri kullanamaz. Şifre kodlaması ne kadar iyi olursa internetteki ziyaretleriniz de o kadar güvenli olur.

 1. Tarayıcıda şifre kodlaması
 2. Ana şifre
 3. Yedek şifreleme anahtarı

Tarayıcıda şifre kodlaması

Şifre deposu, anahtar kullanılan AES-256-GCM algoritması ile kodlanır. AES-256 algoritması güvenilir kabul edilir ve ABD Ulusal Güvenlik Teşkilatı, "Çok Gizli" düzeydeki devlet sırlarını oluşturan bilgilerin korunması için bu algoritmayı önermektedir.

Ancak bilgisayar korsanı şifreleme anahtarını öğrenecek olursa, en karmaşık kodlama algoritması bile şifrelerinizi koruyamaz. Ana şifre, şifreleme anahtarı için en güçlü korumayı sağlamanıza imkan tanır.

Anahtar ana şifre kullanılarak kodlanır. Ana şifreyi unutmanız halinde yedek şifreleme anahtarını kullanarak sıfırlayabilirsiniz.

Ana şifre yalnızca sizin hafızanızda saklanır ve çalınamaz. Ana şifreniz varsa aşağıdakilerden endişelenmeniz gerekmez:
 • Bilgisayardan şifre deposunun çalınması,
 • Bilgisayarın çalınması veya kaybolması nedeniyle şifrelerin kaybedilmesi,
 • Eşitlenen şifre deposunun Yandex sunucusunda saklanması (şifreleme sistemi Yandex'in bile şifrenizi çözemeyeceği şekilde düzenlenmiştir).

Şifrelerin kodlanması hakkında daha ayrıntılı bilgi için şu bölüme bakın: Yandex Browser'da şifre kodlaması.

Ana şifre

Ana şifre, şifreleriniz için ek güvenlik sağlar. Ana şifreyi oluşturduktan sonra tarayıcı, sitede şifre kaydetmek, şifre alanı doldurmak veya şifre belleğini açmak için bu şifreyi isteyecektir.

Çok sayıda site şifresi yerine yalnızca bir ana şifre ezberlemeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda site şifreleri de daha iyi şekilde korunmuş olur. Bu belleğe erişim yalnızca ezberlediğiniz bir şifreyle sağlandığından, çalınamayan bu ana şifre ile korunur.

 1. Ana şifre oluşturma
 2. Ana şifreyi değiştirme
 3. Ana şifreyi silme
 4. Ana şifre isteme sıklığı
 5. Ana şifreyi unuttuysanız

Ana şifre oluşturma

Not. Eşitlemeyi etkinleştirdiyseniz, ana şifreyi oluşturduktan hemen sonra Yandex Browser'ı kullandığınız tüm cihazlarda tarayıcıyı güncelleyin. Aksi takdirde tarayıcı şifreleri eşitleyemez.
 1.  → Şifreler ve kredi kartları öğesine tıklayın.
 2. Açılan sekmede Ayarlar bölümüne geçin.
 3. Ana şifre oluştur bağlantısına tıklayın.
 4. Bilgisayarda hesabınız için bir şifre kullanıyorsanız kullandığınız şifreyi sistem şifresi alanına girin.
 5. En az 6 karakter uzunluğunda bir ana şifre girin. Karmaşık, ancak hatırlaması kolay şifreler kullanılmasını öneririz.
 6. Ana şifreyi onaylamak için bir kez daha girin.
 7. Ana şifreyi unuttuğunuzda depoya erişimi yinelemek için yedek şifreleme anahtarını oluşturun.

Artık, bir siteye ait şifreyi tarayıcıya kaydetme ve şifre yöneticisini açma işlemleri ancak ana şifre girildikten sonra yapılabilecektir.

Ana şifreyi değiştirme

 1.  → Şifreler ve kredi kartları öğesine tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Açılan sekmede Ayarlar bölümüne geçin.
 4. Ana şifreyi değiştir bağlantısına tıklayın.
 5. Açılan diyalog penceresinde mevcut ana şifreyi girin.
 6. En az 6 karakter uzunluğunda yeni bir ana şifre girin. Karmaşık, ancak hatırlaması kolay şifreler kullanılmasını öneririz.
 7. Onaylamak için ana şifreyi bir kez daha girin.

Ana şifreyi silme

 1.  → Şifreler ve kredi kartları öğesine tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Açılan sekmede Ayarlar bölümüne geçin.
 4. Ana şifreyi sil bağlantısına tıklayın.
 5. Açılan diyalog penceresinde, işlemi onaylamak için ana şifreyi girin.

Ana şifre isteme sıklığı

Yeni şifreler kaydedilirken, şifreler kullanıcı giriş formlarına otomatik olarak eklenirken ve şifre deposunu açmaya çalışılırken tarayıcı ana şifre girilmesini ister. Tarayıcı tarafından ana şifre isteme sıklığını isteğinize göre ayarlayabilirsiniz:

 1.  → Şifreler ve kredi kartları öğesine tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Açılan sekmede Ayarlar bölümüne geçin.
 4. Şifrelere ve kartlara erişmek için ana şifre iste alanında istediğiniz isteme sıklığını seçin. Mevcut seçenekler: tarayıcı yeniden başlatıldıktan sonra, bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra, saatte bir veya 5 dakikada bir. Ana şifre isteği ne kadar sık yapılırsa şifre deposunun korunması da o kadar iyi olur.
 5. Açılan diyalog penceresinde, işlemi onaylamak için ana şifreyi girin.

İsteğinize göre ana şifre istemeyi tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için Şifrelere ve kartlara erişmek için ana şifre iste seçeneğini devre dışı bırakın. Böylelikle tarayıcı, şifre deposuna erişim için ana şifre girmenizi istemeyecektir. Bu durumda:

 • Ana şifre silinmez, veritabanına şifreli olarak kaydedilir. Şifreleme anahtarı bilgisayara kaydedilir ve işletim sisteminin güvenlik araçlarıyla korunur.
 • Daha önce kaydedilmiş şifreler ana şifreyle şifreli kalır. Yeni şifre kaydedilirken veya eski şifre çözülürken tarayıcınız kayıtlı eski ana şifreyi kullanıcıdan istemeden otomatik kullanır.
 • Eşitleme sırasında tüm şifreler diğer cihazlara şifreli olarak gönderilir. Diğer cihazlarda bu şifreler kullanıcı giriş formlarına otomatik eklenecek, fakat bunları deşifre etmek için ana şifreyi girmeniz istenecektir.
 • Cihazlarınızın her birinde ana şifre isteğini manuel olarak devre dışı bırakmanız gerekecektir. Bu çözüm güvenlik amaçlı olup, örneğin bir başkasının erişimine açık olan cihazda kayıtlı şifrelerin bilginiz olmadan istenmeyen kişiler tarafından kullanılmasını önler.

Ana şifreyi unuttuysanız

Ana şifreyi unuttuysanız ve elinizde yedek şifreleme anahtarı varsa:

 1. Ana şifre giriş formunda Şifremi unuttum butonuna tıklayın.
 2. Açılan diyalog penceresinde, ilgili butonu Ana şifreyi sıfırla konumuna getirin. Devam butonuna tıklayın.
 3. En az 6 karakter uzunluğunda yeni bir ana şifre girin. Karmaşık, ancak hatırlaması kolay şifreler kullanılmasını öneririz.
 4. Onaylamak için yeni ana şifreyi bir kez daha girin. Devam butonuna tıklayın.
 5. Yandex.Pasaport sayfasında Yandex kullanıcı hesabınızın şifresini girin.
 6. Bunun ardından ana şifre yenilenerek depodaki tüm şifreler yeniden şifrelenecektir.

Ana şifreyi unuttuysanız ve yedek şifreleme anahtarınız yoksa tarayıcınız şifrelerinizi kurtaramaz. Tarayıcı, şifreleri yetkilendirme formlarına girmeyi bırakır ve yönetici içinde şifreleri görüntüleyemezsiniz. Yapmanız gereken tek şey, şifreleme anahtarı ile birlikte tüm şifreleri silmektir. Bununla birlikte, bilgisayarınızda kullanıcı hesabınız için şifre kullanıyorsanız şifreleri silme işlemini onaylamak için onu girmeniz gerekecektir.

Yedek şifreleme anahtarı

Ana şifreyi unuttuysanız, şifreleri kurtarmanın tek yolu elinizde yedek şifreleme anahtarının olmasıdır. Bu anahtarın oluşturulması için eşitleme gereklidir.

Ana şifreyi sıfırlamak için, yedek anahtarın yanı sıra özel bir dosyaya ihtiyacınız olacaktır. Bu dosya, ana şifre ilk kez girildiğinde otomatik oluşturulur ve yerel olarak saklanır. Bu nedenle Yandex bile şifrelerinizi çözemez.

Erişimin yeniden sağlanması işlemi sırasında Yandex hesabınızın şifresini girmeniz gerekecektir. İnternet dolandırıcılarının hem sunucudaki anahtarı hem cihazdaki dosyayı hem de Yandex hesabı şifresini aynı anda ele geçirme olasılığı çok düşüktür.

Yedek şifreleme anahtarını oluşturmak için:

 1.  → Şifreler ve kredi kartları öğesine tıklayın.
 2. Geçerli ana şifreyi girin.
 3. Şifre listesinin solunda açılan sekmede Ayarlar bağlantısına tıklayın.
 4. Ana şifre sıfırlama özelliğini devre dışı bırak bağlantısına tıklayın.
 5. Geçerli ana şifreyi girin ve Devam et butonuna tıklayın.
 6. Açılan diyalog penceresinde Etkinleştir butonuna tıklayın.
  Not. Tarayıcıda eşitleme özelliği devre dışı bırakılmışsa, bu özelliğin etkinleştirilmesi için ekranda bir diyalog penceresi görüntülenir. Yandex hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini girin ve Eşitlemeyi aç butonuna tıklayın.

Tarayıcı, yedek şifreleme anahtarının oluşturulduğunu bildirir.

Yedek şifreleme anahtarını silmek için Şifre Yöneticisi ayarlarında Ana şifre sıfırlama özelliğini devre dışı bırak bağlantısına tıklayın.